Alat (aminotransferaza alaninowa, ALT)

Alat (ALT, aminotransferaza alaninowa) to jeden z bardzo istotnych enzymów wątrobowych. Występuje niemal wyłącznie w komórkach tego narządu (hepatocytach, hepar - łac. wątroba), każde wahanie stężenia tego enzymu, zwłaszcza jego wzrost, dostarcza nam więc istotnych informacji na temat stanu głównego laboratorium chemicznego ludzkiego organizmu.

U zdrowego człowieka stężenie aminotransferazy alaninowej powinno wynosić mniej niż 40 j.m/L.

Alat jest enzymem cytoplazmatycznym komórek wątroby, jego stężenie we krwi obwodowej (pobieranej z żyły podczas standardowego badania) wzrasta, gdy hepatocyty ulegają uszkodzeniu a ich zawartość, w tym cytoplazma, "wylewa" się do otoczenia.

Poziom Alat wzrasta w chorobach takich jak ostre zapalenie wątroby, stłuszczenie, marskość, także w chorobach autoimmunologicznych dotyczące wątroby, w alkoholizmie, jako efekt uszkodzenia przez toksyny czy leki. Wzrost poziomu Alat mogą także spowodować intensywne ćwiczenia fizyczne, miopatie (choroby mięśni), choroby tarczycy, hemoliza (rozpad komórek krwi).

Praktyczne jest jednoczesne oznaczenia stężenia drugiej aminotransferazy (Ast, aspat) i wyliczenia wskaźnika AST/ALT.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Alat

Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby to odpowiednik przewlekłego zapalenia wątroby występującego u alkoholików, z tym że dotyczy osób...

Tagi Alat

Grupy Alat

Grupa Alkohol

Grupa Alkohol

Możesz się tu dowiedzieć czy leki, które zażywasz można łączyć z alkoholem i z jakimi konsekwencjami się to wiąże oraz o wpływie alkoholu na organizm człowieka.