Alkohol dobry dla serca, nawet po by-passach

Alkohol dobry dla serca, nawet po by-passach

Najnowsze obserwacje naukowców ucieszą zwolenników napojów wyskokowych. Okazało się bowiem, że alkohol w umiarkowanych dawkach sprzyja sercu. Dwa do trzech drinków dziennie zmniejsza ryzyko powikłań po operacji założenia by-passów u mężczyzn.

Alkohol a zdrowe serce

Picie alkoholu w niewielkich ilościach, a przynajmniej umiarkowanych już wcześniej wykazywało zbawienne działanie na układ sercowo-naczyniowy u zdrowych osób. Osoby, które regularnie spożywają niewielkie ilości alkoholu rzadziej chorują na serce i mają zawał niż abstynenci.

Alkohol a chorzy na serce

Jednak alkohol nie tylko sprzyja zachowaniu zdrowego serca. Polecany jest również osobom cierpiącym na schorzenia układu sercowo-naczyniowego – jak donoszą najnowsze badania przeprowadzone pod okiem Umberto Benedetto z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.

Benedetto wraz z kolegami po fachu zrekrutowali 1,221 osób znajdujących się w stanie na tyle ciężkim, że wymagali operacji założenia by-passów. Operacja taka polega na pobraniu naczynia krwionośnego z innej części ciała i przeszczepienie go do serca. Przeszczepione naczynie służy jako drożny kanał umożliwiając swobodny przepływ krwi. W Stanach Zjednoczonych przeprowadza się około 300,000 takich operacji każdego roku.

Włosi woleli przyjrzeć się mężczyznom…

Włoska zespół lekarzy skupił się na mężczyznach, ponieważ reprezentowali oni 4/5 wszystkich badanych. W okresie pooperacyjnym, na przestrzeni 3,5 roku, średnio jeden na sześciu pacjentów umierał na atak serca, wymagał ponownej operacji, miał zawał lub zmarł. Pacjenci, którzy nie zrezygnowali ze spożywania alkoholu w umiarkowanej ilości po operacji wykazywali od 11 do 39% mniejsze prawdopodobieństwo podobnych problemów niż osoby niepijące. Optymalna ilość alkoholu spożywana przez badanych to dwa drinki dziennie.

A co z kobietami?

W badaniu wzięło udział zbyt mało kobiet, aby przeprowadzić dla tej grupy podobną analizę. Jednak w przypadku kobiet za umiarkowaną dzienną dawkę alkoholu przyjmuje się jeden drink (ze względu na mniejszą wagę kobiet).

Wcześniejsze i najnowsze badania

Przed włoskimi naukowcami przeprowadzono tylko jedno badanie związku alkoholu ze zdrowiem układu krążenia. Jednak badania te skupiły się na obserwacji stanu zdrowia pacjentów spożywających alkohol jedynie przed operacją.

Włosi w swoich badaniach zauważyli, że ludzie po operacji by-passów bardzo często rezygnują z picia alkoholu, gdyż myślą, że w ich stanie jest to zbyt niebezpieczne. A jednak ci, którzy spożywają alkohol w rozsądnych ilościach wcale nie muszą z niego rezygnować po operacji.

Kardiolog Erin Michos z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore mówi, że nie zachęcałaby pijących umiarkowanie do zaprzestania ich zwyczaju, ale z drugiej strony jeśli chodzi o tych, którzy nie pili wcześniej nie zachęcałaby ich też do rozpoczęcia. Ma to związek z faktem, że pozytywny wpływ na schorzenia układu naczyniowego ma niewielkie, ale regularne spożycie alkoholu. Należy zatem wypić maksymalnie dwa drinki dziennie, a wypicie dziesięciu raz w tygodniu nie jest równoważące.

Niektórzy lekarze mimo rzetelnych badań i przekonujących wniosków o dobroczynnym wpływie alkoholu na organizm chorego na serce nie są do końca przekonani i boją się zachęcać swoich pacjentów do picia alkoholu. Twierdzą, że chociaż alkohol ma udowodnione pozytywne działanie to sekretem ciągle pozostaje jak to się dzieje.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Alkohol dobry dla serca, nawet po by-passach

By-passy

Operacja wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych (by-passy, operacja pomostowania aortalno-wieńcowego, CABG, bajpasy)...

Metody operacyjne by-passów

Metody operacyjne by-passów

Wszystkie metody leczenia choroby niedokrwiennej serca mają na celu poprawę przepływu krwi przez zwężone naczynia wieńcowe, a co...

Reoperacja

Reoperacja

Reoperacja to termin określający ponowny zabieg operacyjny w okolicy, która w niedalekiej przeszłości była poddawana takiemu...

Tagi Alkohol dobry dla serca, nawet po by-passach

Grupy Alkohol dobry dla serca, nawet po by-passach

Grupa By-passy

Grupa By-passy

Masz mieć niedługo operację by-passów? Boisz się zabiegu? Zastanawiasz się jak wygląda życie po operacji by-passów? Dowiedz się jak to jest od setek osób, które już to przeszły....

Grupa Alkohol

Grupa Alkohol

Możesz się tu dowiedzieć czy leki, które zażywasz można łączyć z alkoholem i z jakimi konsekwencjami się to wiąże oraz o wpływie alkoholu na organizm człowieka.