Alkohol w dużych ilościach podnosi ryzyko choroby serca

Alkohol w dużych ilościach podnosi ryzyko choroby serca

Jednorazowe spożycie dużej dawki alkoholu negatywnie wpływa na serce i układ krążenia. Chociaż wcześniejsze badania wykazywały, że spożywanie alkoholu codziennie w umiarkowanych ilościach sprzyja krążeniu, spożycie w ciągu jednego lub dwóch dni (w ciągu weekendu) dawek przewidzianych na cały tydzień jest niezwykle szkodliwe.

Rodzaj alkoholu, dawki i częstotliwość jego spożywania

Związek między spożywaniem alkoholu, chorobami serca i przedwczesną śmiercią już dawno został odkryty. Jednak naukowcy zastawiają się jak to się ma do picia różnych gatunków alkoholi oraz jak często i w jakich dawkach się go spożywa.

Pracownicy Uniwersytetu Toulouse przeprowadzili badania na 9758 mężczyznach o zdrowym sercu, którzy byli w wieku 50-59 lat. Uczestników podzielono na cztery grupy: niepijących, pijących w przeszłości, pijących regularnie (codziennie w umiarkowanych ilościach) oraz pijących duże ilości alkoholu raz w tygodniu.

Osoby z grup "pijących" proszone były o informowanie o spożytych dziennie i tygodniowo dawkach alkoholu wraz z danymi jaki rodzaj alkoholu spożywali. Pod uwagę wzięto również inne czynniki ryzyka chorób układu krążenia, jak: wiek, palenie papierosów, aktywność fizyczną, ciśnienie krwi i obwód pasa.

Duże, jednorazowe dawki alkoholu bardziej szkodliwe

Okazało się, że u mężczyzn spożywających duże dawki alkoholu 1-2 razy w tygodniu podwoiło się ryzyko ataku serca oraz zgonu na skutek przyczyn sercowych w porównaniu do osób regularnie spożywających umiarkowane ilości alkoholu w okresie 10 lat lub więcej.

Nadmierne spożycie alkoholu było w badaniu definiowane jako wypicie ponad 50 g alkoholu w krótkim czasie (np. w ciągu jednego dnia, przy czym 50 g alkoholu równa się 4-5 drinków, natomiast za jeden drink należy przyjąć 125 ml wina lub pół kufla piwa).

Najmniej szkodliwy rodzaj alkoholu

Badania wykazały, że wino jest mniej szkodliwe dla serca niż piwo i wódka. Wcześniejsze badania wielokrotnie dowiodły, że wino w umiarkowanych ilościach korzystnie wpływa na pracę serca i układu krążenia.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Alkohol w dużych ilościach podnosi ryzyko choroby serca

Tagi Alkohol w dużych ilościach podnosi ryzyko choroby serca

Grupy Alkohol w dużych ilościach podnosi ryzyko choroby serca

Grupa Alkohol

Grupa Alkohol

Możesz się tu dowiedzieć czy leki, które zażywasz można łączyć z alkoholem i z jakimi konsekwencjami się to wiąże oraz o wpływie alkoholu na organizm człowieka.

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Palenie

Grupa Palenie

Grupa dla palaczy zastanawiających się nad wpływem papierosów na stan ich zdrowia, a szczególnie na układ krążenia. Miewasz różne dolegliwości przy paleniu papierosów? Podziel się...