Alternatywne metody leczenia nadciśnienia

Alternatywne metody leczenia nadciśnienia

Coraz więcej osób z nadciśnieniem korzysta z niekonwencjonalnych metod leczenia, jednak sami lekarze nie zawsze są w stanie ocenić, czy "naturalne" produkty faktycznie działają, czy mogą wręcz zaszkodzić choremu. Aby ocenić przydatność alternatywnych metod leczenia John Bisognano, specjalista od nadciśnienia, oraz kardiolog Kevin Woolf przeprowadzili szczegółowe badania. Rezultaty swojej pracy opublikowali w Journal of Clinical Hypertension.

Skuteczność niekonwencjonalnych metod leczenia nadciśnienia

Woolf przyznaje, że brak jest wystarczających danych, by polecić rutynowe stosowanie alternatywnych metod walki z nadciśnieniem, jednak w poszczególnych przypadkach "naturalne" produkty są przydatne. Wiele zależy od samego pacjenta i jego podejścia do życia. Poprzez indywidualizację leczenia możliwe jest skuteczniejsze dopasowanie kuracji do potrzeb chorego. Obydwaj autorzy badania podkreślają przy tym, że istnieją punkty wspólne dla wszystkich pacjentów z nadciśnieniem, na przykład zdrowa dieta bogata w błonnik, owoce i warzywa, ale uboga w tłuszcze. Istotne są również ćwiczenia fizyczne i utrzymywanie właściwej wagi. Wszelkie niekonwencjonalne metody leczenia nadciśnienia mają za zadanie jedynie wspomóc zdrowy tryb życia chorego. Ogromna większość "naturalnych" produktów to niegroźne dla zdrowia suplementy, ale błędem jest stosowanie ich zamiast przepisanych przez lekarza leków.

Rodzaje alternatywnych metod walki z nadciśnieniem

Niezwykle popularne są suplementy diety na nadciśnienie, w szczególności te zawierające koenzym Q10. Koenzym Q10 to enzym uczestniczący w produkcji energii, który działa także jako antyoksydant. Poziom tego enzymu u osób z nadciśnieniem jest zwykle niższy, dlatego warto sięgać po suplementy z koenzymem Q10, który pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi. W zwalczaniu nadciśnienia pomocny jest także potas.

Wiele osób z nadciśnieniem stosuje zioła. Rzeczywiście, niektóre z nich mają lecznicze właściwości. Tradycyjnym chińskim lekiem na nadciśnienie jest ekstrakt z jemioły, który obniża ciśnienie krwi u zwierząt, ale w dużych dawkach może być toksyczny. Często stosowany jest także głóg, który jednak jest skuteczny w tylko niewielkim stopniu. Niespodzianką może być fakt, że część ziół ma działanie wręcz odwrotne do oczekiwanego. Zamiast obniżać ciśnienie, podwyższają je. Są to: ziele dziurawca, przęśl skrzypowata, yohimbina oraz lukrecja.

Popularną metodą na obniżenie ciśnienia jest także medytacja oraz akupunktura. Zdania naukowców na temat ich skuteczności w walce z nadciśnieniem są jednak podzielone. Efektywność akupunktury oraz medytacji jest zależna od samych pacjentów oraz użytych metod. Mimo iż nie można jednoznacznie stwierdzić, że te metody są efektywne, badania wykazały, że w u pacjentów przyjmujących leki i stosujących akupunkturę doszło do obniżenia ciśnienia, w przeciwieństwie do chorych, którzy otrzymywali placebo. Wiele wskazuje także na skuteczność medytacji transcendentalnej.

Obecnie w fazie badań są również specjalne urządzenia, które mają za zadanie regulować rytm serca lub niszczyć nerwy wokół nerek, które wysyłają błędne sygnały do mózgu, by ten podwyższył ciśnienie krwi. Dostępne są natomiast urządzenia do stosowania domowego, które pomagają zwolnić oddech i w umiarkowanym stopniu obniżyć ciśnienie krwi.

Nadciśnienie to coraz częstszy problem. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka niekonwencjonalnych metod walki ze zbyt wysokim ciśnieniem. Większość tych alternatywnych sposobów na nadciśnienie jest nieszkodliwa, a wręcz może pomóc. Nie należy jednak rezygnować z leków przepisanych przez lekarza.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Alternatywne metody leczenia nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze (Hypertensio arterialis) jest to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu...

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze to najcięższa postać nadciśnienia tętniczego będąca klasyfikowana jako stan naglący. Oznacza to,...

Tagi Alternatywne metody leczenia nadciśnienia

Grupy Alternatywne metody leczenia nadciśnienia

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa dla osób z wysokim ciśnieniem, gdzie wymienisz się doświadczeniem na temat przyczyn skoków ciśnienia, przyjmowanych lekach oraz naturalnych metodach obniżania wysokiego...