Antydepresanty pogrubiają tętnice

Antydepresanty pogrubiają tętnice

Depresja już od dawna uznawana jest za wroga serca, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia jego chorób. Jednak najnowsze badania donoszą, że najpopularniejsza forma walki z depresją również nie sprzyja sercu. Mowa tu o zażywaniu antydepresantów, które powodują pogrubianie ścian tętnic. Takie zaburzenia stwarzają ryzyko chorób serca oraz udaru.

Badania tętnic szyjnych bliźniąt

Naukowcy postanowili przeprowadzić badania na bliźniętach, gdyż genetycznie osoby takie są identyczne, więc można skupić się na pozostałych czynnikach, jak dieta, palenie czy aktywność fizyczna. Jedna osoba z każdej pary zażywała antydepresanty.

Po zmierzeniu grubości wyściółki tętnicy szyjnej (użyto do tego USG) bliźniak, który przyjmował antydepresanty miał grubszą wyściółkę, zatem zagrożenie serca było u niego większe, również po wzięciu pod uwagę innych czynników ryzyka. Wyniki były takie same u osób, które były zdrowe oraz przeszły zawał lub udar. Z badań wynika ponadto, że im większe jest nasilenie objawów depresji, tym większe pogrubienie wyściółki u osób, które przyjmują antydepresanty.

Pogrubianie tętnic a wiek

Na pogrubianie tętnic największy wpływ ma wiek. Tętnice ulegają pogrubianiu średnio o 10 mikronów w ciągu roku. U osób zażywających antydepresanty pogrubienie wynosi nawet 40 mikronów, a więc ich tętnica szyjna jest tak jakby cztery lata starsza.

Wpływ serotoniny na pogrubianie tętnic

Wpływ antydepresantów na naczynia krwionośne może mieć związek ze zmianami wydzielania serotoniny. Hormon ten bierze udział w komunikacji m. in. komórek w mózgu. Najczęściej przepisywanymi przez lekarzy antydepresantami są selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, które zwiększają poziom serotoniny w mózgu. Inne rodzaje leków na depresję również wpływają na poziom serotoniny. Ponadto, mogą one wchodzić w reakcje z takimi wielofunkcyjnymi substancjami chemicznymi jak noradrenalina.

W czasie badan pogrubianie ścian zaobserwowano u osób zażywających antydepresanty różnego typu.

Większość serotoniny w organizmie znajduje się poza mózgiem, w jelitach. Serotonina jest magazynowana w płytkach krwi, które odpowiadają za krzepnięcie krwi. Serotonina z płytek krwi jest uwalniana, gdy płytki zostają zaktywowane do stworzenia skrzepu.

Serotonina może mieć różny wpływ na naczynia krwionośne. Może je obkurczać lub rozkurczać w zależności od tego czy naczynie jest zniszczone czy nie.

Bezpieczeństwo zażywania antydepresantów

Naukowcy podkreślają, że antydepresanty są lekami przebadanymi klinicznie, które pomagają w walce z depresją i nikt nie powinien ich odstawiać na wieść o ich związku z naczyniami krwionośnymi, ponieważ na razie jest za wcześnie, aby podać szczegółowy mechanizm tej zależności. Większość leków wywołuje pewne skutki uboczne, ale organizm często jest w stanie się zregenerować.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Antydepresanty pogrubiają tętnice

Depresja

Depresja

Depresja jest to złożona jednostka chorobowa, u podłoża której upatruje się występowanie zaburzeń w stężeniach neurotransmiterów...

Zwężenia tętnic szyjnych

Zwężenia tętnic szyjnych

Zwężenie tętnic szyjnych, czyli naczyń, które doprowadzają krew do mózgu, jest jednym z powikłań uogólnionej miażdżycy. Ponieważ...

Leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwdepresyjne stosowane w farmakoterapii zaburzeń depresyjnych modulują transmisję neuronalną pomiędzy poszczególnymi...

Leczenie depresji u sercowców

Leczenie depresji u sercowców

Depresja jest częsta przypadłością u osób cierpiących z powodu chorób układu krążenia. Brak pozytywnego nastawienia i chęci pracy...

Tagi Antydepresanty pogrubiają tętnice

Grupy Antydepresanty pogrubiają tętnice

Grupa Leki

Grupa Leki

Dowiedz się o skutkach ubocznych stosowania konkretnych leków, z czym można dany lek łączyć, jak należy postępować, gdy chce się go odstawić oraz które leki można stosować...

Grupa Depresja

Grupa Depresja

Nagle Twoje życie straciło sens? Nic już Cię nie cieszy? Może masz depresję... Porozmawiaj o tym z innymi użytkownikami. Wymień się z nimi doświadczeniami o objawach i leczeniu...

Grupa Tętnica

Grupa Tętnica

Grupa dla osób z różnymi schorzeniami dotyczącymi tętnic. Porozmawiasz tu o przyczynach zaburzeń związanych z tętnicami oraz metodach ich leczenia.