Autofagia zatrzyma miażdżycę!

Autofagia zatrzyma miażdżycę!

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że proces kataboliczny znany jako autofagia powoduje usunięcie cholesterolu z komórek. Autofagia przyczynia się do strawienia cholesterolu zgromadzonego na ściankach tętnic, co ułatwia jego wydalenie z komórek. Wyniki badań nad autofagią mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w odwracaniu skutków miażdżycy, która stanowi główną przyczynę zawału serca i udaru.

Cholesterol a miażdżyca

Cholesterol gromadzi się na ściankach tętnic, co prowadzi do miażdżycy. Zwężenie tętnic powoduje blokady w przepływie krwi do serca, co nierzadko skutkuje zawałem serca lub udarem. Proces autofagii zastał zaobserwowany u organizmów jednokomórkowych i pozwala na usunięcie nagromadzonych, dysfunkcyjnych cząsteczek. Odkrycie, że proces ten ma również związek z usuwaniem cholesterolu, może być przełomem w opracowaniu nowych leków, które mogłyby aktywować usuwanie cholesterolu ze ścianek tętnic. Potrzeba jednak dalszych badań nad ustaleniem mechanizmów odwrócenia procesów gromadzenia się cholesterolu.

Znaczenie badań nad autofagią

Badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców szczegółowo ukazują, jak gromadzenie cholesterolu samoistnie aktywuje proces autofagii, ułatwiając uwolnienie cholesterolu i jego transport do wątroby w celu usunięcia go z organizmu. Wiele wskazuje na to, że niektórzy pacjenci z miażdżycą mają zaburzoną zdolność do usuwania cholesterolu z tętnic za pomocą autofagocytozy. Ustalenia kanadyjskich badaczy dostarczyły wielu informacji na temat złożonych procesów związanych z cholesterolem. Wbrew obiegowej opinii, cholesterol jest ważny dla prawidłowej struktury komórek, jednak gdy duże jego ilości gromadzą się w tętnicach, zaczynają się problemy. Obecnie naukowcy badają, w jaki sposób proces odkładania się cholesterolu w tętnicach przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Ustalenie tego mechanizmu może przyczynić się do opracowania nowych metod walki z rozwojem choroby serca.

Miażdżyca to główna przyczyna zgonów na świecie, nie dziwi więc fakt, że naukowcy usilnie próbują znaleźć nowe sposoby zapobiegania miażdżycy i jej leczenia. Znalezienie związku pomiędzy procesami autofagii a usuwaniem cholesterolu z organizmu może być punktem zwrotnym w opracowywaniu skutecznych metod leczenia miażdżycy i odwracania skutków tej choroby.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Autofagia zatrzyma miażdżycę!

Powstawanie blaszki miażdżycowej

Powstawanie blaszki miażdżycowej

Blaszka miażdżycowa jest zmianą występującą w ścianie tętnic (błona wewnętrzna) powstającą w przebiegu miażdżycy naczyń. Blaszka...

Patogeneza blaszki miażdżycowej

Patogeneza blaszki miażdżycowej

Patogeneza blaszki miażdżycowej - mechanizm powstawania blaszki miażdżycowej. [[ranking]] 0. Przyczyny powstawania blaszki...

Miażdżyca naczyń trzewnych

Miażdżycą naczyń trzewnych nazywamy stan, w którym w wyniku uogólnienia procesów miażdżycowych, zmienione są tętnice pnia...

Tagi Autofagia zatrzyma miażdżycę!

Grupy Autofagia zatrzyma miażdżycę!

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...

Grupa Tętnica

Grupa Tętnica

Grupa dla osób z różnymi schorzeniami dotyczącymi tętnic. Porozmawiasz tu o przyczynach zaburzeń związanych z tętnicami oraz metodach ich leczenia.

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.