Badania genetyczne prognozują wystąpienie ataku serca u zdrowych osób

Badania genetyczne prognozują wystąpienie ataku serca u zdrowych osób

Naukowcy zbadali 11 konkretnych zestawień genów u setek osób nie chorujących na zaburzenia pracy serca i na ich podstawie potrafili określić ryzyko wystąpienia u nich ataku serca w przyszłości. Do tej pory diagnostyka ataków serca nie była zbyt precyzyjna. Natomiast badania genetyczne wykrywające możliwość wystąpienia zaburzeń w przyszłości, zanim dojdzie do uszkodzeń serca jest rewolucyjnym odkryciem naukowców z Kliniki Mayo.

Próba eMERGE

Badacze z Kliniki Mayo przeprowadzili analizę zestawień genów pod względem występujących u ludzi chorób przy pomocy elektronicznych danych medycznych. Celem badania było wykrycie, które zestawienia genów odpowiadają za choroby naczyniowe.

Skala Framingham

Prawdopodobieństwo wystąpienia ataku serca na 10 lat do przodu określane jest za pomocą Skali Framingham (FRS), która uwzględnia wiek i płeć pacjenta, jak również poziom cholesterolu LDL i HDL, ciśnienie krwi, czy dany pacjent choruje na cukrzycę albo pali papierosy.

Naukowcy przyjrzeli się zapisom medycznym 1262 osób, które nie były chore na serce. Jednak biorąc pod uwagę czynniki Skali Framingham oraz badając krew na obecność 11 konkretnych zestawień genów naukowcy starali się określić ryzyko wystąpienia u nich ataku serca w przyszłości.

Wybór 11 konkretnych genów branych pod uwagę w badaniu

Geny, które brano pod uwagę zostały specjalne wybrane na podstawie wcześniejszych badań. Na przykład gen 9p21 umiejscowiony w chromosomie 9. jest znany jako genetyczny czynnik wystąpienia ataku serca.

Wnioski z badań

Biorąc pod uwagę jedynie markery genetyczne naukowcy byli w stanie określić ryzyko wystąpienia ataku serca. Natomiast Skala Framingham pomogła określić to prawdopodobieństwo na 10 lat w przód. W ten sposób sklasyfikowano przyszłe zmiany stanu zdrowia 386 pacjentów, czyli ok. jednej trzeciej uczestniczących w badaniu.

  • 197 uczestników badania, którzy początkowo mieli niskie ryzyko ataku serca po badaniu zostało sklasyfikowanych z umiarkowanie wyższym ryzykiem wystąpienia u nich ataku serca.
  • W grupie 397 pacjentów z umiarkowaną FRS 86 zostało zakwalifikowanych jako posiadających umiarkowanie wysokie ryzyko, natomiast u 77 osób wykryto poprawę i obniżenie ryzyka ataku serca.
  • W grupie 430 osób z umiarkowanie wysoką FRS 54 zostało sklasyfikowanych z wyższym ryzykiem, a 79 z zaledwie umiarkowanym, przy czym jedna z niskim.
  • Wśród 238 uczestników badania z wysoką FRS 39 osób wykazało umiarkowanie wysokie ryzyko ataku serca.

Naukowcy podkreślają, że jeśli uda się prognozować ryzyko ataku serca poprzez analizę genów najbardziej skorzystają na tym osoby z umiarkowanym ryzykiem, ponieważ kardiolodzy zawsze są najmniej pewni terapii takich pacjentów.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Badania genetyczne prognozują wystąpienie ataku serca...

Terapia genowa w kardiologii

Terapia genowa w kardiologii

Jedną z metod terapeutycznych w kardiologii może być terapia genowa. W Polsce badaniami w tej dziedzinie zajmują się m.in....

Zmiana czasu a atak serca

Zmiana czasu a atak serca

Wraz ze zmianą czasu na letni rośnie liczba ataków serca, a jesienią, kiedy przechodzimy na czas zimowy - maleje - wynika z...

Gen ataku serca

Gen ataku serca

Co setny mieszkaniec świata jest nosicielem wrodzonej mutacji genu MYBPC3 prowadzącej do formowania się w organizmie...

Tagi Badania genetyczne prognozują wystąpienie ataku serca...

Grupy Badania genetyczne prognozują wystąpienie ataku serca...

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Genetyka

Grupa Genetyka

Jeśli zastanawiasz się czy schorzenie, na które cierpisz może mieć podłoże genetyczne lub zastanawiasz się, jakie choroby układu krążenia lub skłonności do nich mogą być zapisane...