Bakteria pochodząca z produktów spożywczych może powodować śmiertelne infekcje serca

Bakteria pochodząca z produktów spożywczych może powodować śmiertelne infekcje serca

Naukowcy akademiccy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że niektóre szczepy bakterii, które pochodzą z pożywienia, mogą zaatakować serce, prowadząc tym samym do poważnych i trudnych do wyleczenia infekcji serca.

Listeria monocytogenes

Owa niebezpieczna bakteria o nazwie Listeria monocytogenes jest powszechnie obecna w miękkich serach i schłodzonych, gotowych do spożycia produktach. Gdy bakteria dostaje się do organizmu zdrowego człowieka, powoduje ona łagodne infekcje. Jednak w przypadku osób podatnych na infekcje, szczególnie osób starszych lub kobiet w ciąży, infekcja taka może przerodzić się w poważną chorobę, często powiązaną z centralnym systemem nerwowym, łożyskiem i rozwijającym się płodem.

Bakteria atakująca serce

Około 10% poważnych infekcji Listeria monocytogenes związana jest z infekcjami serca. Tego typu infekcje są bardzo oporne na leczenie, a aż 30% przypadków kończy się zgonem. Do tej pory jednak nie rozumiano, jak do tego dochodzi.

Naukowcy wyizolowali szczep tej bakterii z serca pacjenta chorującego na zapalenie wsierdzia. Okazało się, że ten szczep bakterii, który zaatakował serce pacjenta był inny niż się spodziewano i spowodował dość nietypową infekcję. Zazwyczaj bowiem przy zapaleniu wsierdzia bakterie rosną na zastawkach serca, a w tym przypadku infekcja rozwijała się na mięśniu sercowym.

W związku z tym odkryciem badacze zaczęli się zastanawiać czy do infekcji doszło ze względu na predyspozycje pacjenta czy jakieś inne czynniki okazały się tu determinujące.

Szczep infekujący komórki sercowe

Po przeprowadzeniu wielu badań na zwierzętach okazało się, że ten wyizolowany szczep bakterii posiada zdolność infekowania komórek sercowych. Wyniki sugerują, że dany szczep wytwarza białka, które ułatwiają bakterii dostanie się do komórek sercowych.

Ryzyko zakażeń Listeria monocytogenes

Bakteria ta jest powszechnie stosowana w przemyśle spożywczym, a skoro może rosnąć w obniżonej temperaturze (przy chłodzonych produktach) oraz ze względu na starzenie się społeczeństwa, a co za tym idzie spadek odporności - zakażenia Listeria monocytogenes mogą stać się o wiele powszechniejsze.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Bakteria pochodząca z produktów spożywczych może...

Tagi Bakteria pochodząca z produktów spożywczych może...

Grupy Bakteria pochodząca z produktów spożywczych może...

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Zapalenie mięśnia sercowego

Grupa Zapalenie mięśnia sercowego

Grupa dla osób z podejrzeniem lub po zapaleniu mięśnia sercowego. Porozmawiaj o objawach tego schorzenia, diagnostyce oraz leczeniu i rehabilitacji.