Balon powleczony lekiem nadzieją dla osób z chorobą tętnic obwodowych

Balon powleczony lekiem nadzieją dla osób z chorobą tętnic obwodowych

Choroba tętnic obwodowych objawia się zwężeniem tętnic w nogach i rękach. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się wraz z wiekiem i jest szczególnie wysokie w przypadku osób z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą lub wysokim poziomem cholesterolu. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia choroby tętnic obwodowych jest palenie papierosów. Osoby dotknięte tą chorobą są 4-5-krotnie bardziej narażone na zawał serca lub udar. Choroba tętnic obwodowych może prowadzić do gangreny i amputacji. Amerykańscy naukowcy opracowali balon powleczony lekiem, który może znaleźć zastosowanie w leczeniu tej groźnej choroby.

Badania nad nową metodą leczenia choroby tętnic obwodowych

Obecnie trwają badania, które mają na celu porównanie skuteczności balona powleczonego lekiem w leczeniu choroby tętnic obwodowych z efektywnością standardowej angioplastyki balonowej. Lek wykorzystany do powleczenia balona jest stosowany w leczeniu wielu chorób, na przykład niektórych rodzajów raka. Stosuje się go również do powlekania stentów, które pomagają zachować otwarcie zablokowanych wcześniej tętnic serca. Balon używany w leczeniu choroby tętnic obwodowych jest napełniany przez 30 sekund w zwężonym naczyniu krwionośnym, dzięki czemu przywraca przepływ krwi, pokrywając przy tym tętnicę lekiem. Lek ten ma za zadanie zapobiec dalszym blokadom tętnic. Uzyskane dotąd wyniki testów są obiecujące. Naukowcy są zdania, że nowa metoda leczenia choroby tętnic obwodowych może znacznie zmienić leczenie osób dotkniętych tą chorobą.

Leczenie osób z chorobą tętnic obwodowych

W terapii pacjentów z chorobą tętnic obwodowych najważniejsze jest zatrzymanie postępu choroby. Można to osiągnąć poprzez wyeliminowanie czynników sprzyjających rozwojowi choroby. Pacjenci powinni zadbać o właściwy poziom cholesterolu i utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. W osiągnięciu tego celu pomocna jest zdrowa, zbilansowana dieta. Ponadto wskazane jest przyjmowanie leków redukujących objawy chromania przestankowego. Pacjenci przyjmują również inne leki, które mają na celu poprawę krążenia krwi, a także leki zapobiegające tworzeniu się skrzepów krwi. Najbardziej skuteczne jest jednak ćwiczenie. Regularny wysiłek fizyczny łagodzi bowiem dolegliwości bólowe u osób z chorobą tętnic obwodowych. Jeśli choroba ma ciężką postać, można przeprowadzić operację ominięcia zablokowanej tętnicy, która przywraca przepływ krwi. Warto uświadomić sobie, że choroba tętnic obwodowych jest groźna, nawet jeżeli nie pojawiają się żadne objawy. Osoby dotknięte tą chorobą z czasem ograniczają swoją aktywność fizyczną.

Choroba tętnic obwodowych to dowód na to, że miażdżyca może wystąpić w całym ciele. Nawet jeśli choroba ta nie przyczynia się do zawału lub udaru, wyraźnie zwiększa prawdopodobieństwo śmierci w wyniku tych problemów zdrowotnych. Należy uświadomić sobie, że słabe krążenie nigdy nie powinno być lekceważone. Osoby, które mają chorobę tętnic obwodowych powinny leczyć miażdżycę przede wszystkim poprzez ograniczenie roli czynników ryzyka.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Balon powleczony lekiem nadzieją dla osób z chorobą...

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca może być pierwotna lub wtórna i ma na celu niedopuszczenie do kolejnego zawału. Profilaktykę dzieli się...

Zwężenia tętnic szyjnych

Zwężenia tętnic szyjnych

Zwężenie tętnic szyjnych, czyli naczyń, które doprowadzają krew do mózgu, jest jednym z powikłań uogólnionej miażdżycy. Ponieważ...

Angioplastyka balonowa

Angioplastyka balonowa

Angioplastyka balonowa naczyń wieńcowych, czyli zabieg PTCA (skrót od angielskiej nazwy Percutaneous Transluminal Coronary...

Tagi Balon powleczony lekiem nadzieją dla osób z chorobą...

Grupy Balon powleczony lekiem nadzieją dla osób z chorobą...

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Tętnica

Grupa Tętnica

Grupa dla osób z różnymi schorzeniami dotyczącymi tętnic. Porozmawiasz tu o przyczynach zaburzeń związanych z tętnicami oraz metodach ich leczenia.

Grupa Angioplastyka

Grupa Angioplastyka

Możesz się tu podzielić swoimi doświadczeniami związanymi z angioplastyką, obawami przed zabiegiem, rehabilitacją oraz możliwymi powikłaniami pozabiegowymi.