Bezsenność a choroby serca

Bezsenność a choroby serca

Przewlekła bezsenność może doprowadzić do wystąpienia problemów z sercem - ostrzegają francuscy naukowcy, których badania opublikowane zostały w piśmie "Sleep".

Naukowcy z Uniwersytetu Montrealu i Uniwersytetu Laval przez 40 godzin obserwowali 13 osób cierpiących na bezsenność i 13 osób, które nie miały problemów ze snem. Ich badania potwierdziły, że brak snu przekłada się na wzrost ciśnienia tętniczego.

"Podczas snu ciśnienie tętnicze krwi obniża się i dzięki temu serce ma okazję do odpoczynku. U osób, które cierpią na bezsenność ciśnienie podwyższa się, co w dłuższej perspektywie może zaowocować chorobą serca" - mówi autorka badań prof. Paola Lanfranchi.

Związek bezsenności z chorobami układu krążenia od dawna budzi zainteresowanie naukowców. Francuscy badacze podkreślają, że przewlekłych problemów ze snem doświadcza w pewnym momencie życia około 48 proc. populacji, dlatego niezbędne są badania, które pozwolą lepiej poznać mechanizmy zwiększające ryzyko dolegliwości sercowo-naczyniowych.

Podobną zależność ustalili wcześniej amerykańscy naukowcy, których badania wykazały, że osoby śpiące mniej niż 5 godzin na dobę są 500-krotnie bardziej narażone na nadciśnienie tętnicze niż osoby śpiące powyżej 6 godzin.

Nauka w Polsce PAP, 2009-09-10

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Bezsenność a choroby serca

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze (Hypertensio arterialis) jest to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu...

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze to najcięższa postać nadciśnienia tętniczego będąca klasyfikowana jako stan naglący. Oznacza to,...

Tagi Bezsenność a choroby serca

Grupy Bezsenność a choroby serca

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Bezsenność

Grupa Bezsenność

Miewasz dolegliwości, które nie pozwalają Ci zasnąć? A może bezsenność w Twoim przypadku to dolegliwość sama w sobie? Porozmawiaj z innymi użytkownikami o przyczynach bezsenności...