Bezsenność zwiększa ryzyko nadciśnienia

Bezsenność zwiększa ryzyko nadciśnienia

Przewlekła bezsenność, z czasem snu ograniczonym do 5 godzin na dobę, jest znaczącym czynnikiem ryzyka dla nadciśnienia tętniczego - ostrzegają naukowcy z USA na łamach czasopisma "Sleep".

Badaniem objęto 1741 mężczyzn i kobiet, a średnia wieku uczestników wynosiła 49 lat. Osiem procent z nich przynajmniej od roku cierpiało na przewlekłą bezsenność, 22 proc. miało problemy ze snem i z zasypianiem, a 70 proc. nie miało zaburzeń snu. W tej grupie 22 proc. badanych spało mniej niż 5 godzin na dobę, 23 proc. spało 5-6 godzin na dobę, a 56 proc. spało prawidłowo - ponad 6 godzin.

Wyniki badań wykazały, że osoby cierpiące na bezsenność, śpiące mniej niż 5 godzin na dobę mają aż 500-krotnie wyższe ryzyko zachorowania na nadciśnienie niż osoby, które śpią ponad 6 godzin na dobę.

Co ciekawe, naukowcy nie zaobserwowali takiej zależności u osób z bezsennością śpiących ponad 6 godzin dziennie, ani u osób bez bezsenności śpiących bardzo krótko.

Główny autor pracy doktor Alexandros Vgontzas ze Sleep Research and Treatment Center at the Penn State College of Medicine przekonuje, że głównym atutem przeprowadzonych przez jego zespół badań jest analiza rzeczywistej długości snu uczestników polisomnografem, co wyklucza nieścisłości.

Wcześniejsze badania wykazały, że bezsenność w połączeniu z bardzo krótkim okresem snu zwiększa metabolizm i zaburza czynność serca, co może prowadzić do nadciśnienia i innych zaburzeń krążenia.

Zdaniem autorów pracy osoby cierpiące na bezsenność powinny szukać pomocy medycznej i nie lekceważyć tego problemu, ponieważ nawet jeśli śpią dłużej niż krytyczne 5 godzin, mogą być narażone na depresję i inne skutki bezsenności.

Nauka w Polsce PAP

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Bezsenność zwiększa ryzyko nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze (Hypertensio arterialis) jest to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu...

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze to najcięższa postać nadciśnienia tętniczego będąca klasyfikowana jako stan naglący. Oznacza to,...

Bezsenność a choroby serca

Bezsenność a choroby serca

Przewlekła bezsenność może doprowadzić do wystąpienia problemów z sercem - ostrzegają francuscy naukowcy, których badania...

Tagi Bezsenność zwiększa ryzyko nadciśnienia

Grupy Bezsenność zwiększa ryzyko nadciśnienia

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa dla osób z wysokim ciśnieniem, gdzie wymienisz się doświadczeniem na temat przyczyn skoków ciśnienia, przyjmowanych lekach oraz naturalnych metodach obniżania wysokiego...

Grupa Bezsenność

Grupa Bezsenność

Miewasz dolegliwości, które nie pozwalają Ci zasnąć? A może bezsenność w Twoim przypadku to dolegliwość sama w sobie? Porozmawiaj z innymi użytkownikami o przyczynach bezsenności...