Zespół bolesnego barku (bark-ręka, ramię-ręka)

Zespół bolesnego barku (bark-ręka, ramię-ręka)

Zespół bolesnego barku jest dość rzadkim powikłaniem po zawale mięśnia sercowego, przypuszczalnie dlatego, że pacjenci dość wcześnie są uruchamiani. Rozwija się między 2 tygodniem a 2 miesiącem po zawale serca.

Objawy zespołu bolesnego barku polegają na wystąpieniu zesztywnienia i bólu w stawie ramiennym (90% przypadków w lewym), oraz na bólu i obrzęku ręki (często jest pogrubiała i pokryta plamami). W rzadkich przypadkach dochodzi do zaniku drobnych grup mięśniowych ręki z powstaniem nieodwracalnych przykurczów.

Zespół bolesnego barku to wspólna nazwa dla schorzeń dotyczących ścięgien, pochewek ścięgnistych oraz przyczepów mięśni tej okolicy. Charakter dolegliwości jest wspólny: ból towarzyszący ruchom kończyny w stawie barkowym, ból przy dotyku, ograniczona ruchomość w stawie.

Dokładne umiejscowienie dolegliwości zależy przede wszystkim od tego, którego konkretnie mięśnia (lub jego ścięgna, przyczepu) dotyczy stan zapalny. Najczęściej spotykaną przyczyną zespołu bolesnego barku jest zapalenie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego. W tym wypadku ból jest szczególnie dokuczliwy przy próbie unoszenia kończyny górnej, przy jej rotacji do wewnątrz i zginaniu (za taki zakres ruchów odpowiedzialny jest mięsień nadgrzebieniowy).

Leczenie zespołu bolesnego barku

Leczenie zespołu bolesnego barku to fizykoterapia uruchamiająca rękę i staw ramienny po zastosowaniu środka przeciwbólowego. Długotrwała rehabilitacja.

Leczenie zespołu bolesnego barku polega głównie na fizykoterapii, podawaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych i często także używaniu maści zawierających sterydy i leki przeciwbólowe. Nieleczenie zespołu może doprowadzić do rozwinięcia się przykurczów i unieruchomienia stawu barkowego - tzw. staw zamrożony.

W toku diagnostyki nie wolno zapominać, że dolegliwości w okolicy barku mogą mieć inne niż ortopedyczne przyczyny. W przypadku lewego barku należy rozważyć wieńcowe pochodzenie bólu. Zawsze też należy wykluczyć możliwość bólu nowotworowego.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Zespół bolesnego barku

Powikłania zawału serca

W wyniku zawału serca (jest to martwica mięśnia sercowego spowodowana zamknięciem światła naczynia wieńcowego) dochodzi do...

Tagi Zespół bolesnego barku

Grupy Zespół bolesnego barku

Grupa Bóle różne, niezidentyfikowane

Grupa Bóle różne, niezidentyfikowane

Podzielisz się tutaj z innymi użytkownikami forum swoimi dolegliwościami bólowymi. Może wspólnie uda się wam dociec źródła bólu oraz zaradzić jego ponownym atakom.

Grupa Drętwienie

Grupa Drętwienie

Podziel się swoimi zmaganiami z drętwieniem kończyn, skóry lub innymi. Skąd się biorą, jak sobie radzić z nagłymi atakami oraz jakie badania wykonać w celu zdiagnozowania...

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....