Brak snu a tycie

Brak snu a tycie

Wiele osób zastanawia się dlaczego nie mogą schudnąć, a nawet tyją skoro prowadzą w miarę zdrowy styl życia oraz zdrowo się odżywiają. Naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu dowodzą, że nieodpowiednia dawka snu może tu być kluczowym czynnikiem. Okazuje się bowiem, że już nawet jedna nieprzespana noc ma związek z przybieraniem na wadze.

Przemiana materii przy zarwanej nocy

Mała ilość snu niekorzystnie wpływa na przemianę materii. Organizm, który nie odpoczywa określonej liczby godzin na dobę zamiast spalać kalorie kolejnego dnia zaczyna je magazynować, co prowadzi do przybierania na wadze.

W badaniach szwedzkich naukowców wzięli udział zdrowi młodzi mężczyźni, którzy zostali poddani serii eksperymentów. Uczestnicy badania zostali podzieleni na grupy: część osób spała normalnie, część miała ograniczoną dawkę snu a część w ogóle nie spała w nocy. Każdego ranka wszyscy byli poddawani analizie: ile jedli, jak przebiegało trawienie, mierzono im poziom hormonów i cukru we krwi.

Wolniejsze trawienie zostało zauważone już po jednej zarwanej nocy. Czynności fizjologiczne wymagały od takich osób mniejszego nakładu energii o nawet 20% niż u osób, które spały w nocy.

Ponadto, po nieprzespanej nocy poziom cukru we krwi jest wyższy, tak samo jak poziom hormonów apetytu (leptyna i grelina) i stresu (kortyzol). Nieprzespana noc nie miała jednak wpływu na ilość spożywanego kolejnego dnia pożywienia.

Lekarze zalecają, aby spać ok. 7-9 godzin na dobę, aby wyeliminować zagrożenia związane z nieodpowiednią dawką odpoczynku. Ludzie śpiący zaledwie 5 godzin na dobę częściej zmagają się z nadwagą, otyłością i co za tym idzie chorobami jak np. cukrzyca typu 2.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Brak snu a tycie

Bezsenność a choroby serca

Bezsenność a choroby serca

Przewlekła bezsenność może doprowadzić do wystąpienia problemów z sercem - ostrzegają francuscy naukowcy, których badania...

Tagi Brak snu a tycie

Grupy Brak snu a tycie

Grupa Bezsenność

Grupa Bezsenność

Miewasz dolegliwości, które nie pozwalają Ci zasnąć? A może bezsenność w Twoim przypadku to dolegliwość sama w sobie? Porozmawiaj z innymi użytkownikami o przyczynach bezsenności...

Grupa Nadwaga

Grupa Nadwaga

Nadwaga jest powszechnym problemem, chociaż jej przyczyny mogą być różne: niezdrowa dieta, reakcja na leki lub predyspozycje genetyczne. Znajdziesz tu wiele osób, z którymi...

Grupa Otyłość

Grupa Otyłość

Grupa dla osób z otyłością. Choroba ta nie zawsze jest właściwie oceniania przez społeczeństwo. Otyłość ma wiele przyczyn. Jeśli chcesz porozmawiać o otyłości: codziennym życiu,...