Brokuły w walce z chorobą serca

Brokuły w walce z chorobą serca

Dieta bogata w brokuły może chronić przed chorobą serca - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

To kolejne badania, które potwierdzają, że składniki zawarte w brokułach korzystnie wpływają na ludzkie zdrowie. Ale dotychczasowe doniesienia na ten temat dotyczyły głównie ich własności przeciwnowotworowych. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Connecticut skupili się z kolei na wpływie tych warzyw na mięsień sercowy.

Doświadczenia prowadzono w dwóch grupach szczurów. Jednej podawano przez miesiąc ekstrakt z brokułów, a druga - w ramach kontroli - pozostała na tradycyjnej diecie.

Okazało się, że pod wpływem brokułów serca zwierząt funkcjonowały lepiej niż grupy kontrolnej. Były też mniej podatne na uszkodzenie w warunkach ograniczonego dopływu tlenu, tj. takich jakie występują, gdy dochodzi do zawału serca.

Jak oceniają autorzy pracy, brokuły działają ochronnie na serce poprzez pobudzanie produkcji białka o nazwie tioredoksyna. Zapobiega ona uszkodzeniu komórek mięśnia sercowego przez wolne rodniki tlenowe.

Składnikiem brokułów, który podnosi poziom tioredoksyny w organizmie jest sulforafan, związek należący do flawonoidów roślinnych.

Badacze przypominają, że w ramach prewencji choroby wieńcowej serca oraz innych chorób powinno się spożywać dziennie 5 porcji różnych owoców i warzyw. Jedną z nich mogą być brokuły. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt długie gotowanie tych warzyw pozbawia ich cennych dla zdrowia związków.

Nauka w Polsce PAP

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Brokuły w walce z chorobą serca

Diety

Diety

Diety zdrowotne, profilaktyczne związane z chorobami serca i układu krążenia: dieta obniżająca poziom triglicerydów, dieta...

Tagi Brokuły w walce z chorobą serca

Grupy Brokuły w walce z chorobą serca

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...