Chcesz, aby twoje dziecko uniknęło chorób serca w przyszłości? Zadbaj o jego aktywność już dziś

Chcesz, aby twoje dziecko uniknęło chorób serca w przyszłości? Zadbaj o jego aktywność już dziś

Coraz więcej badań potwierdza, iż choroby układu sercowo-naczyniowego u osób dorosłych mogą mieć swój początek w okresie dzieciństwa. Na rozwój schorzeń układu krążenia szczególnie podatne są osoby, które jako dzieci zmagały się z problemem otyłości.

Skutki otyłości u dzieci

Siedzący tryb życia i błędy żywieniowe w krótkim czasie prowadzą do wzrostu masy ciała, a co za tym idzie – do wzrostu ryzyka rozwoju cukrzycy i chorób układu krążenia. Problem otyłości jest szczególnie dotkliwy w przypadku dzieci, które doświadczają nadmiernego obciążenia stawów w związku z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Zbędne kilogramy są również źródłem kompleksów – otyłe dzieci często spotykają się z niechęcią lub wręcz ostracyzmem ze strony rówieśników.

Jak uchronić dziecko przed chorobami serca w późniejszym okresie życia?

Dobro własnego dziecka leży na sercu każdego rodzica. Jeśli masz dziecko, z pewnością nie jesteś w tej kwestii wyjątkiem! Dowiedz się, jak zwiększyć szanse swojej pociechy na zdrowie:

  • Zastanów się, czy w waszym domu przestrzega się zasad zdrowego odżywiania. Sama teoria nie wystarczy – jeżeli chcesz, by dziecko miało dobre nawyki żywieniowe, musisz nad nimi pracować od samego początku. Zadbaj o to, by w lodówce znajdowały się wartościowe pod względem odżywczym produkty i nie pozwalaj na częstą konsumpcję słodyczy oraz dań typu fast food. Pokaż dziecku, że zdrowe odżywianie nie musi być nudne!
  • Pamiętaj, że kluczem do zdrowia jest aktywność fizyczna – dzieci potrzebują co najmniej 60 minut ćwiczeń dziennie, dlatego warto popracować nad różnorodnością form ruchu. Szczególnie korzystne dla młodego organizmu jest łączenie intensywnych ćwiczeń aerobowych (np. biegania) z wysiłkiem o umiarkowanym natężeniu (np. z marszem).
  • Trzy razy w tygodniu dzieci powinny wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie, takie jak pompki, oraz ćwiczenia wzmacniające kości, na przykład bieganie.
  • Perspektywa godzinnego wysiłku może wzbudzać przestrach u dziecka, które dotąd spędzało popołudnia przed monitorem komputera. Dobrą wiadomością jest fakt, iż 60 minut można podzielić na kilka części.
  • Nie próbuj zmieniać się w bezlitosnego trenera – nie musisz stać nad dzieckiem ze stoperem w ręku, by zachęcić je do aktywności ruchowej! Lepsze efekty przyniesie wspólna wycieczka rowerowa lub wyjście na basen.

Profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego powinna zacząć się już w okresie dzieciństwa, od utrzymywania prawidłowej wagi za pomocą zdrowej diety i regularnych ćwiczeń.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Chcesz, aby twoje dziecko uniknęło chorób serca w...

Ćwiczenia zdrowe dla serca!

Ćwiczenia zdrowe dla serca!

Nie od dziś wiadomo, że aktywność ruchowa korzystnie wpływa na kondycję psychofizyczną. Ćwiczenia fizyczne są ważnym elementem...

Otyłość a problemy z sercem

Otyłość a problemy z sercem

Fałdki tłuszczu na ciele sprawiają, że czujemy się nieatrakcyjnie, a sklepowe wieszaki z najmodniejszymi strojami możemy co...

Tagi Chcesz, aby twoje dziecko uniknęło chorób serca w...

Grupy Chcesz, aby twoje dziecko uniknęło chorób serca w...

Grupa Wysiłek

Grupa Wysiłek

Po wysiłku fizycznym miewasz różne dolegliwości? Zastanawiasz się jaki jest związek tych dolegliwości z wysiłkiem? Szybko się męczysz? Porozmawiaj o tym z innymi użytkownikami...

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Otyłość

Grupa Otyłość

Grupa dla osób z otyłością. Choroba ta nie zawsze jest właściwie oceniania przez społeczeństwo. Otyłość ma wiele przyczyn. Jeśli chcesz porozmawiać o otyłości: codziennym życiu,...