Choroba serca a płeć

Choroba serca a płeć

Choroba serca w różny sposób dotyka kobiety i mężczyzn. U kobiet objawy narastającej choroby są zwykle mniej wyraźne, ale gdy dochodzi do zawału serca, częściej kończy się on śmiercią. Dane statystyczne są alarmujące - o ile w przypadku mężczyzn odsetek śmiertelności w ciągu roku od pierwszego zawału wynosi 25%, u kobiet wynosi aż 38%. Co więcej, panie są dwukrotnie bardziej narażone na drugi zawał serca w ciągu sześciu miesięcy od pierwszego zawału. Ryzyko śmierci po wszczepieniu bypassów również jest dwa razy większe u kobiet.

Różnice pomiędzy chorobą serca u kobiet i u mężczyzn

Po zawale serce kobiety ma większe szanse na utrzymanie funkcji skurczowej, czyli zdolności do kurczenia się i pompowania krwi z komór serca do tętnic. Naukowcy są zdania, że fakt ten oznacza różnice pomiędzy objawami choroby serca u kobiet i mężczyzn. Wiele wskazuje na to, że u kobiet choroba serca wpływa na małe naczynia krwionośne, a nie na główne naczynia, jak ma to miejsce u mężczyzn.

Serce jest mięśniem i tak jak inne mięśnie na skutek niedotlenienia doznaje uszkodzeń, które zaburzają jego zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Najczęstszą chorobą serca jest choroba wieńcowa, która objawia się gromadzeniem blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, co prowadzi do ich zwężenia. Na skutek odkładania się blaszek miażdżycowych z czasem dochodzi do zablokowania głównych tętnic prowadzących do serca i niedotlenienia tego narządu. Uszkodzenie serca jest zwykle trwałe, a po zawale serce nigdy nie wraca do pełni swojej formy sprzed zawału.

Zawał serca u kobiet

Amerykańscy naukowcy ustalili, że serca kobiet są w mniejszym stopniu niż serca mężczyzn narażone na utratę zdolności serca do pompowania krwi po zawale. Ponadto odkryto, że u pacjentek po zawale rzadziej występowała obturacyjna choroba wieńcowa. Natomiast niedotlenienie i uszkodzenie serca było bardziej prawdopodobne, gdy zawiodły małe naczynia krwionośne, a nie te duże. Dr Bairey Merz tłumaczy, że to właśnie z tego powodu u wielu kobiet dochodzi do błędnych diagnoz i ewentualnych powikłań. Lekarze doszukują się u pacjentek męskich wzorców choroby serca, podczas gdy powinni uwzględnić różnice pomiędzy płciami. Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania, by opracować odpowiednie metody leczenia zawału i ustalić sposoby zmniejszania ryzyka zawału u kobiet. Dobrą wiadomością jest fakt, że możliwy jest dokładny pomiar uszkodzeń w małych naczyniach krwionośnych. Obecnie stosuje się w tym celu badanie reaktywności, badanie angiogramem i inne badania fizjologiczne.

Ustalenie różnic w przebiegu choroby serca u kobiet i u mężczyzn może mieć praktyczne zastosowanie w bardziej efektywnym leczeniu kobiet po zawale. Duże znaczenie ma również odpowiednia profilaktyka zawału, dopasowana do potrzeb pacjentek.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Choroba serca a płeć

Tagi Choroba serca a płeć

Grupy Choroba serca a płeć

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.