Choroba zapalna jelit a ryzyko udaru i zawału

Choroba zapalna jelit a ryzyko udaru i zawału

Choroby zapalne jelit to powszechny problem – w samych Stanach Zjednoczonych zmaga się z nimi 1,5 miliona osób. Naukowcy z Mayo Clinic wykazali, że ta grupa pacjentów jest w większym stopniu narażona na wystąpienie udaru lub zawału mięśnia sercowego.

Objawy chorób zapalnych jelit

Do najczęściej występujących chorób zapalnych jelit należą: choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Oba schorzenia objawiają się stanem zapalnym w śluzówce jelita, który przyczynia się do napadów wodnistej biegunki, krwawienia z odbytu, skurczów i bólu brzucha, gorączki i utraty wagi. Zarówno choroba Leśniowskiego-Crohna, jak i wrzodziejące zapalenie jelita grubego to schorzenia o podłożu immunologicznym, rozwijające się na skutek nieprawidłowej odpowiedzi błony śluzowej jelit na niegroźne dla zdrowych osób antygeny.

Wpływ stanu zapalnego jelit na organizm

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane ponad 150 tysięcy pacjentów dotkniętych chorobą zapalną jelit, po czym ocenili ryzyko wystąpienia u nich udaru lub zawału serca i porównali je z ryzykiem tych zdarzeń w ogólnej populacji. Okazało się, że prawdopodobieństwo zawału i udaru u osób zmagających się z chorobą zapalną jelit było o 10-25% większe – ryzyko było szczególnie wysokie wśród kobiet. Autorzy przeprowadzonego badania podkreślają, że fakt ten nie powinien umknąć uwadze gastrologów. Wskazane jest bowiem informowanie pacjentów o znaczeniu modyfikacji w trybie życia – nawet niewielkie zmiany (rzucenie palenia, monitorowanie ciśnienia i poziomu glukozy we krwi) mogą zmniejszyć ryzyko zawału i udaru u chorych ze schorzeniami zapalnymi jelit.

Pacjentom z chorobą zapalną jelit zaleca się zwykle bliską współpracę z lekarzem w celu kontrolowania objawów chorobowych, redukcję stresu, zdrową dietę oraz ćwiczenia fizyczne o umiarkowanym stopniu nasilenia. Bardzo dobre rezultaty przynosi również zerwanie z nałogiem nikotynowym. Podobne działania profilaktyczne są wskazane w przypadku wszystkich osób, które chcą zadbać o swój układ krążenia i uniknąć zawału serca lub udaru.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Choroba zapalna jelit a ryzyko udaru i zawału

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca może być pierwotna lub wtórna i ma na celu niedopuszczenie do kolejnego zawału. Profilaktykę dzieli się...

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego jest przewlekłą choroba dotycząca jelita cienkiego i jelita grubego, w której przebiegu występują bóle...

Tagi Choroba zapalna jelit a ryzyko udaru i zawału

Grupy Choroba zapalna jelit a ryzyko udaru i zawału

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.