Choroby serca a ryzyko demencji u kobiet po menopauzie

Choroby serca a ryzyko demencji u kobiet po menopauzie

Najnowsze badania amerykańskich naukowców wykazały, że choroby układu sercowo-naczyniowego mogą zwiększać ryzyko wystąpienia demencji u kobiet w starszym wieku, które przeszły menopauzę. Obniżenie sprawności mózgu ma związek z wieloma różnymi schorzeniami serca i naczyń krwionośnych.

Wpływ chorób sercowo-naczyniowych na ryzyko zaburzeń funkcjonowania mózgu

W testach neuropoznawczych uczestniczyło prawie 6,5 tysiąca Amerykanek w wieku 65-79 lat, u których na wstępie badań stwierdzono prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Analiza uzyskanych danych pozwoliła na wyciągnięcie następujących wniosków:

  • Ryzyko stopniowego obniżenia sprawności intelektualnej u kobiet po menopauzie, które doświadczały chorób serca lub naczyń krwionośnych, było aż o 29% większe niż u zdrowych uczestniczek badania.
  • Kobiety, które miały za sobą zawał mięśnia sercowego były dwukrotnie bardziej podatne na pogorszenie funkcji poznawczych niż pozostałe panie.
  • Większe ryzyko obniżenia sprawności mózgu występowało u kobiet po operacji wszczepienia bypassów lub po operacyjnym usunięciu blokady w tętnicy szyjnej. Wzrost podatności na problemy z funkcjonowaniem mózgu zaobserwowano również u kobiet dotkniętych chorobą tętnic obwodowych.
  • Ryzyko spadku sprawności intelektualnej było odpowiednio wyższe u kobiet chorych na cukrzycę i dotkniętych problemem nadciśnienia tętniczego.
  • Otyłość nie miała istotnego wpływu na ryzyko rozwoju demencji u kobiet w starszym wieku.

Autorzy badania przekonują, że poczynione przez nich obserwacje mają praktyczne zastosowanie. Na ich podstawie można bowiem wysnuć konkretne zalecenia dla lekarzy kardiologów. Medycy powinni zwracać uwagę pacjentkom w starszym wieku na kontrolowanie czynników ryzyka rozwoju choroby serca (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca) i monitorować ich stan pod kątem objawów wskazujących na postępujący spadek sprawności intelektualnej.

Demencja staje się coraz poważniejszym problemem w krajach rozwiniętych, dlatego tak ważne są dalsze badania nad sposobem zachowania sprawności mózgu poprzez skuteczną profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Zdjęcie autorstwa Iain Cuthbertson / CC BY.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Choroby serca a ryzyko demencji u kobiet po menopauzie

Lecz nadciśnienie skutecznie

Lecz nadciśnienie skutecznie

Na nadciśnienie tętnicze, główny czynnik ryzyka udarów mózgu i zawałów serca, cierpi w Polsce 9 mln osób. Tylko u 20 proc....

Tagi Choroby serca a ryzyko demencji u kobiet po menopauzie

Grupy Choroby serca a ryzyko demencji u kobiet po menopauzie

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Cukier

Grupa Cukier

Masz podwyższony cukier? Nie wiesz jak go obniżyć? Zapytaj o to osoby, którym się to udało. Ponadto, dowiedz się jakie są normy glukozy w zdrowym organizmie i jak ograniczyć...