Chorujesz na serce? Sprawdź, jak przygotować się do podróży

Chorujesz na serce? Sprawdź, jak przygotować się do podróży

Problemy z układem sercowo-naczyniowym nie muszą stać na przeszkodzie podróży. Dowiedz się, co zrobić, by wyjazd nie wpłynął niekorzystnie na stan twojego zdrowia!

Przygotowanie do podróży

Jeśli masz za sobą operację serca, zawał mięśnia sercowego lub leczysz się w związku ze schorzeniami układu krążenia, plany wyjazdowe skonsultuj z lekarzem. Nie lekceważ jego zaleceń – mogą uchronić cię przed stanem zagrażającym życiu i zdrowiu.

Każda podróż powinna być dobrze przemyślana – niezwykle ważny jest właściwy dobór miejsca, w którym spędzamy czas:

  • Miejsca położone wysoko (powyżej 2000 metrów n.p.m) to nie najlepszy wybór – niższe stężenie tlenu może wywoływać dusznicę lub duszności.
  • Unikaj miejsc, w których temperatura powietrza jest bardzo wysoka lub bardzo niska.
  • Sprawdź, czy w okolicy będziesz miał dostęp do opieki medycznej.

Warto zadbać również o dostęp do leków i ubezpieczenie:

  • Przygotuj listę przyjmowanych przez siebie leków (uwzględnij nazwy generyczne, czyli międzynarodowe – są podawane na opakowaniu leku w nawiasie po nazwie danego preparatu). Kartkę schowaj do portfela (na wszelki wypadek zanotuj nazwy leków także w telefonie komórkowym) – przyda się, jeśli w trakcie podróży stracisz bagaż, a z nim leki.
  • Zapakuj odpowiednią ilość leków na wszystkie dni planowanego wyjazdu, doliczając dawki na kolejne 2-3 dni (nie sposób przewidzieć opóźnienia przyjazdu).
  • Sprawdź, czy w kraju, do którego jedziesz twoje ubezpieczenie zdrowotne pozwoli na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia. Jeśli istnieje taka konieczność, wykup dodatkowe ubezpieczenie.

Lot samolotem a choroby serca

Podróż samolotem może stwarzać zagrożenie dla osób z chorobą serca, w trakcie lotu zwiększa się bowiem ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich. Można im zapobiegać poprzez nałożenie specjalnych rajstop uciskowych i wykonywanie ćwiczeń pobudzających krążenie.

Osoby, które mają za sobą zabieg wszczepienia stymulatora serca, powinny zgłosić ten fakt jeszcze przed przejściem przez bramkę z wykrywaczem metalu. Urządzenie może bowiem wywołać alarm wykrywacza. Zaleca się poproszenie obsługi lotniska o zastosowanie ręcznego wykrywacza metalu – nie należy jednak zbliżać urządzenia do serca.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Chorujesz na serce? Sprawdź, jak przygotować się do...

Leki przeciwpłytkowe

Leki przeciwpłytkowe

Do leków przeciwpłytkowych należą: Kwas acetylosalicylowy Działanie przeciwpłytkowe tego związku polega na nieodwracalnym...

Zakrzepowe zapalenie żył

Zakrzepowe zapalenie żył to choroba dotycząca żył powierzchownych. Najczęściej umiejscawia się w żyłach powierzchownych kończyn...

Grupy Chorujesz na serce? Sprawdź, jak przygotować się do...

Grupa Leki

Grupa Leki

Dowiedz się o skutkach ubocznych stosowania konkretnych leków, z czym można dany lek łączyć, jak należy postępować, gdy chce się go odstawić oraz które leki można stosować...

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Zakrzepica żył dolnych

Grupa Zakrzepica żył dolnych

Grupa dla osób chorujących na zakrzepicę żył dolnych. Dowiedz się jak przejawia się ta choroba i co ją powoduje. Porozmawiaj o jakości życia z zakrzepicą oraz o lekach i innych...