Chorzy na serce mogą bezpiecznie podróżować samolotem

Chorzy na serce mogą bezpiecznie podróżować samolotem

Na łamach pisma "Heart" brytyjski naukowcy ogłosili, że chorzy na serce mogą bezpiecznie podróżować samolotem o ile będę oni przestrzegać kilku prostych zasad: unikania kofeiny, alkoholu a także zaleca się im regularne spacerowanie podczas lotu.

Zagrożenie dla chorych na serce w czasie podróży samolotem

Do tej pory zawsze przestrzegano osoby mające problemy z układem krążenia przed podróżowaniem drogą powietrzną. Mówiło się wtedy o tym, że w czasie lotu mogą powstać zakrzepy w tętnicach, a w konsekwencji zawał, udar a nawet zgon oraz zakrzepy w żyłach głębokich, np. w żyle płucnej, co również może być fatalne w skutkach.

Wyniki najnowszych badań

Eksperci z British Cardiovascular Society stwierdzili, że tylko nieliczne choroby układu sercowo-naczyniowego mogą stanowić przeszkodę w podróżowaniu samolotem. Chodzi tu o pacjentów, u których występuje ryzyko nagłego pogorszenia się stanu zdrowia.

Samo środowisko w samolocie nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia osób chorych na serce o ile ich stan nie jest krytyczny. Najważniejsze jest, aby pacjent chory na serce miał pewność, że jego schorzenie jest właściwie zdiagnozowane i leczone.

O czym powinni pamiętać chorzy na serce przed podróżą samolotem?

Przede wszystkim osoby ze schorzeniami ze strony układu sercowo-naczyniowego powinny zawsze (nie tylko w samolocie) mieć przy sobie odpowiedni zapas leków, listę wszystkich przyjmowanych leków wraz z wypisanymi dawkami. Dodatkowo dobrze by było na taką listę wpisać wszystkie alergie oraz sposób postępowania w przypadku urządzeń stymulujących serce, jak np. rozrusznik serca.

Osoby po przebytym niedawno zawale powinny ponadto pamiętać o zażyciu przed samą podróżą leków wskazanych przez kardiologa. Natomiast w czasie lotu należy unikać spożywania kofeiny, alkoholu i raz na jakiś czas "rozprostować nogi".

Osoby cierpiące na schorzenia ze strony serca powinny zawsze przybywać na lotnisko znacznie przed czasem, aby unikać pośpiechu i związanego z tym stresu prze lotem. Powinni również w odpowiednim czasie przed lotem poinformować przewoźnika lub administrację lotniska o swojej chorobie oraz zapotrzebowaniu na niezbędne środki pomocy. W przypadku tlenu medycznego nie zawsze znajduje się on na pokładzie samolotu, chociaż powinien. Dobrze jest poinformować przewoźnika nawet z tygodniowym wyprzedzeniem, aby miał czas na sprowadzenie go. Czasem wymaga to dodatkowej opłaty.

Ryzyko zakrzepu żyły płucnej

Jeśli podróż w pozycji siedzącej trwa cztery godziny lub dłużej ryzyko zakrzepu żyły płucnej rośnie nawet dwukrotnie u zdrowych osób. Nie chodzi tu tylko o podróże samolotem, ale również pociągiem czy samochodem, kiedy jesteśmy narażeni na wielogodzinne siedzenie.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Chorzy na serce mogą bezpiecznie podróżować samolotem

Zator płuc (zatorowość płucna)

Zator płuc (zatorowość płucna)

Zator płuc (zator płucny, zatorowość płucna) jest stanem klinicznym, w którym dochodzi do zamknięcia światła jednej z tętnic...

Zakrzepowe zapalenie żył

Zakrzepowe zapalenie żył to choroba dotycząca żył powierzchownych. Najczęściej umiejscawia się w żyłach powierzchownych kończyn...

Tagi Chorzy na serce mogą bezpiecznie podróżować samolotem

Grupy Chorzy na serce mogą bezpiecznie podróżować samolotem

Grupa Rozrusznik serca

Grupa Rozrusznik serca

Grupa dla osób z wszczepionym rozrusznikiem serca lub oczekujących na taki zabieg. Możesz tu podzielić się swoimi uwagami na temat życia z wszczepionym stymulatorem serca oraz...

Grupa Zakrzepica żył dolnych

Grupa Zakrzepica żył dolnych

Grupa dla osób chorujących na zakrzepicę żył dolnych. Dowiedz się jak przejawia się ta choroba i co ją powoduje. Porozmawiaj o jakości życia z zakrzepicą oraz o lekach i innych...

Grupa Skrzep

Grupa Skrzep

Grupa dla osób o podwyższonym ryzyku powstania skrzepu lub już leczących się z tej choroby. Dowiedz się więcej o terapiach leczniczych oraz porozmawiaj o trybie życia przy...