Ciąża a choroby serca

Ciąża a choroby serca

Każda kobieta, która stara się o dziecko doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ciąża to wyjątkowy stan. Trzeba nie tylko dbać o siebie, uważać na wysiłek fizyczny i infekcje wirusowe, ale również należy wykonywać wiele badań kontrolnych.

Choroby serca w ciąży

Niezwykle groźne zarówno dla samej ciężarnej, jak i jej nienarodzonego dziecka są choroby serca i układu krążenia. Niektóre ciężarne już od samego początku swojej ciąży informują lekarza ginekologa, iż cierpią na jakieś schorzenia serca. W takim wypadku są pod ścisłą kontrolą nie tylko ginekologa, ale również kardiologa. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a choroba nie nasila swoich objawów, to wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Niestety wiele kobiet o chorobie serca dowiaduje się właśnie w ciąży. Dlaczego akurat wtedy? Otóż, ciąża powoduje pewnego rodzaju zmiany w funkcjonowaniu organizmu kobiety. Zwiększa się objętość krwi, spada hematokryt, tętno zwiększa się średnio o 10-15 uderzeń na minutę, ulega zwiększeniu pojemność minutowa serca, a nawet może pojawić się tachykardia. Wszystkie te zmiany związane są z nowym życiem, które rozwija się w kobiecie. Serce musi funkcjonować na zwiększonych obrotach i musi dostarczać krew z tlenem do dwóch organizmów.

Badania kardiologiczne w ciąży

Pomimo to, że wady wrodzone serca i układu krążenia są dzisiaj wykrywane bardzo wcześnie, to potrzebna jest do tego odpowiednia diagnostyka. Jeśli nic kobiecie nie jest i na co dzień czuje się doskonale, to nie ma żadnych wskazań do tego, by wykonywać jakiekolwiek badania. Zastrzeżenia i wątpliwości mogą pojawić się jednakże, gdy kobieta zauważy obrzęk nóg, mdleje, ma zawroty głowy, nocne duszności, pluje krwią, jej tętno wzrasta ponad 100 lub też drastycznie spada do 40-60 uderzeń. Takie sytuacje są już poważną przesłanką do tego, by jak najszybciej udać się na konsultacje do kardiologa. Zazwyczaj wykonuje się standardowe badania kardiologiczne. Muszą być one jednakże przeprowadzane ze szczególną ochroną macicy i dziecka. Przeprowadza się zatem badanie fizykalne, EKG serca, echokardiografię, monitorowanie rytmu serca metodą Holtera oraz rentgen klatki piersiowej. Ten ostatni musi być wykonany w szczególnych warunkach.

Ciąża a układ krążenia

Co prawda nawet całkowicie zdrowe kobiety w ciąży mogą uskarżać się na typowe dolegliwości ze strony układu krążeniowego, ale zazwyczaj ma to miejsce w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy to brzuch jest zdecydowanie większy, a dziecko uciska na wiele narządów wewnętrznych. Dochodzi wtedy do obrzęku kończyn, kobiety zauważają szybsze męczenie się podczas wysiłku lub wchodzenia po schodach, a także krótkotrwałe duszności, które jednak ustępują po odpoczynku.

Podczas samego porodu dochodzi również do silnych zaburzeń w układzie krążenia oraz funkcjonowaniu serca. Najczęściej jest to tachykardia. Jest ona jednakże w większości wypadków całkowicie niegroźna.

Istnieją oczywiście choroby serca, które całkowicie wykluczają ciążę. Są one zagrożeniem życia dla każdej kobiety, która chciałaby mieć własne dziecko. Dla swojego bezpieczeństwa musi więc ona zrezygnować całkowicie z ciąży.

Tomasz Zgórecki

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Ciąża a choroby serca

Leczenie arytmii w ciąży

Leczenie arytmii w ciąży

Leczenie farmakologiczne arytmii u kobiet ciężarnych jest trudnym zagadnieniem z uwagi na kilka aspektów. Oczywiście na pierwszy...

Nadciśnienie ciążowe

Nadciśnienie ciążowe

Nadciśnieniem ciążowym nazywamy nadciśnienie, które rozwija się w drugiej połowie ciąży, tj. po dwudziestym tygodniu ciąży....

Tagi Ciąża a choroby serca

Grupy Ciąża a choroby serca

Grupa Ciąża

Grupa Ciąża

Porozmawiaj o przebiegu ciąży przy wadach serca matki lub dziecka. Zapytaj inne ciężarne jak radzą sobie w poszczególnych trymestrach. Dowiedz się jakie rokowania będzie miało...

Grupa Tachykardia

Grupa Tachykardia

Grupa dla osób cierpiących na tachykardię, gdzie mogą podzielić się swoim doświadczeniem i porozmawiać o leczeniu tego schorzenia, przyjmowanych lekach i związanych z nią...

Grupa Wada serca

Grupa Wada serca

Opowiedz o swoich zmaganiach przy wrodzonej bądź nabytej wadzie serca. Dowiedz się, co może wywołać wadę serca oraz jakie komplikacje zdrowotne mogą po niej nastąpić.