Co jest zdrowsze - zielona czy czarna herbata?

Co jest zdrowsze - zielona czy czarna herbata?

Zielona herbata zyskała uznanie lekarzy i dietetyków, a w świadomości społecznej funkcjonuje jako zdrowsza alternatywa dla czarnej herbaty. Czy obiegowa opinia na temat przewagi zielonej herbaty nad czarną ma jednak uzasadnienie?

Wpływ herbaty na układ krążenia

Prozdrowotne właściwości zielonej herbaty to w głównej mierze wynik zawartości flawonoidów – przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki, chroniąc komórki organizmu przed ich szkodliwym działaniem. Flawonoidy zapobiegają uszkodzeniom, prowadzącym do rozwoju skrzepów krwi, miażdżycy i chorób nowotworowych. Jak wykazały liczne badania naukowe, osoby spożywające zieloną herbatę co najmniej dwa razy dziennie są w mniejszym stopniu narażone na choroby serca i udar. Ponadto mają niższy poziom "złego" cholesterolu LDL i szybciej wracają do zdrowia po zawale mięśnia sercowego.

Niespodzianką może okazać się fakt, iż takie same właściwości posiada czarna herbata. Oba rodzaje herbaty pochodzą bowiem z tej samej rośliny – Camellia sinensis – różnią się jedynie sposobem wytwarzania. Liście czarnej herbaty są rozdrabniane i poddawane fermentacji, natomiast liście zielonej herbaty są suszone i uparowane – nie dochodzi do ich fermentacji. Zarówno zielona, jak i czarna herbata zawiera polifenole – przeciwutleniacze, które, podobnie jak flawonoidy, przeciwdziałają wolnym rodnikom. Jak wykazały liczne badania naukowe, obie odmiany herbaty mają w sobie aż 8-10 razy więcej polifenoli niż owoce i warzywa. Co ciekawe, ilość przeciwutleniaczy jest identyczna w zielonej i czarnej herbacie.

Właściwości herbaty

Obecność przeciwutleniaczy sprawia, że herbata korzystnie wpływa na układ krążenia. Na tym jednak nie kończą się cenne właściwości tego napoju. Testy laboratoryjne dowiodły, że zielona i czarna herbata mają wiele innych zalet: poprawiają przemianę materii, hamują reakcje alergiczne, spowalniają tempo wzrostu guzów, chronią kości, zwalczają nieświeży oddech, poprawiają wygląd skóry, zmniejszają ryzyko rozwoju choroby Parkinsona i mogą opóźnić rozwój cukrzycy.

Aby skorzystać z właściwości prozdrowotnych herbaty w optymalnym stopniu, należy spożywać 6-10 kubków zielonej lub czarnej herbaty dziennie.

Joanna Brodziak

Źródło: WebMD

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Co jest zdrowsze

Tagi Co jest zdrowsze

Grupy Co jest zdrowsze

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.

Grupa Suplementy diety

Grupa Suplementy diety

Zastanawiasz się czy przyjmowanie suplementów niesie ze sobą jakieś ryzyko? Czy suplementy diety mogą wywoływać skutki uboczne? Jakie suplementy diety przyjmować przy różnych...