Badanie CRP

Białko CRP (ang. C Reactive Protein) jest białkiem ostrej fazy, produkowanym przez wątrobę w celu modyfikacji i modulacji odpowiedzi układu immunologicznego na infekcję.

Białko CRP ułatwia aktywację kaskady dopełniacza, ułatwia fagocytozę i opsonizację. Badanie poziomu CRP jest bardzo pomocne w podejmowaniu decyzji na temat leczenia.

W aptekach dostępne są komercyjne testy paskowe, pozwalające na szybkie oszacowanie poziomu CRP. Jest to bardzo dynamiczny wskaźnik infekcji. U zdrowej osoby jego poziom wynosi poniżej 5 mg/L. W pierwszych kilkunastu godzinach infekcji bakteryjnej wzrasta nawet 1000 krotnie.

Mniejszy wzrost poziomu CRP, do wartości dwu lub trzycyfrowych, obserwujemy także w przebiegu chorób nowotworowych, reumatycznych, w ostrym zawale serca, po rozległych urazach. Pomiar poziomu CRP jest także wykorzystywany w ocenie ryzyka wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Badanie CRP

Tagi Badanie CRP

Grupy Badanie CRP

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Nowotwór

Grupa Nowotwór

Grupa stworzona dla osób chorujących na nowotwory. Możesz tu porozmawiać z innymi użytkownikami o swoich obawach oraz prowadzonej terapii. Opisz swoje objawy i dowiedz się czy...