Ćwiczenia mogą mieć korzystniejszy wpływ na serca kobiet niż mężczyzn

Ćwiczenia mogą mieć korzystniejszy wpływ na serca kobiet niż mężczyzn

Ćwiczenia mogą mieć korzystniejszy wpływ na serca kobiet niż mężczyzn - wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje pismo "Journal of Lipid Research". Wiele wcześniejszych badań wskazywało, że regularna aktywność fizyczna wywołuje korzystne zmiany w stężeniu cholesterolu we krwi, przez co może obniżać ryzyko chorób układu krążenia.

Z najnowszej pracy naukowców z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill oraz Collegium Medycznego Baylora w Houston (w stanie Teksas) wynika natomiast, że efekty te widać wyraźniej u kobiet.

Badacze przeanalizowali dane zbierane przez 9 lat w grupie 8764 kobiet i mężczyzn w średnim wieku (od 45 do 64 roku życia) w ramach szeroko zakrojonego studium nad czynnikami ryzyka miażdżycy tętnic.

Okazało się, że u wszystkich osób, które w okresie badań zwiększyły poziom swojej aktywności fizycznej (o równowartość 1 godziny łagodnych ćwiczeń lub 0,5 godziny ćwiczeń umiarkowanych) wzrósł poziom "dobrego" cholesterolu (HDL). U osób rasy białej - obniżył się też poziom trójglicerydów, tłuszczów, które tak jak cholesterol mogą się przyczyniać do rozwoju miażdżycy.

Jednak znaczący spadek poziomu "złego" cholesterolu (LDL) odnotowano tylko u kobiet, a szczególnie u kobiet po menopauzie oraz kobiet rasy czarnej. Natomiast całkowite stężenie cholesterolu obniżyło się znacząco tylko u Afro-amerykanek.

Jak spekulują naukowcy, zaobserwowane różnice między płciami mogą mieć związek z hormonami płciowymi. Z kolei podłożem różnic między rasami mogą być czynniki genetyczne. Wymaga to jednak dalszych badań.

Autorzy podkreślają też, że wyniki ich pracy dotyczą jedynie osób zdrowych i nie mogą być uogólniane na osoby z cukrzycą albo zażywające leki na obniżenie cholesterolu.

Nauka w Polsce PAP

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Ćwiczenia mogą mieć korzystniejszy wpływ na serca...

LDL Cholesterol

LDL Cholesterol

Lipidy i lipoproteiny, takie jak między innymi LDL, występujące w osoczu krwi każdego człowieka. Odgrywają ważną rolę w wielu...

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca może być pierwotna lub wtórna i ma na celu niedopuszczenie do kolejnego zawału. Profilaktykę dzieli się...

Tagi Ćwiczenia mogą mieć korzystniejszy wpływ na serca...

Grupy Ćwiczenia mogą mieć korzystniejszy wpływ na serca...

Grupa Wysiłek

Grupa Wysiłek

Po wysiłku fizycznym miewasz różne dolegliwości? Zastanawiasz się jaki jest związek tych dolegliwości z wysiłkiem? Szybko się męczysz? Porozmawiaj o tym z innymi użytkownikami...

Grupa Sport

Grupa Sport

Grupa dla osób, które nie mogą obejść się bez sportu nawet jeśli chorują na serce oraz osób chcących się dowiedzieć czy ich dolegliwości są związane z uprawianym sportem. Dowiedz...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.