Czekolada dobra dla serca

Czekolada dobra dla serca

Miłośnicy czekolady ucieszą się na wieść, że gorzka czekolada spożywana w umiarkowanych ilościach korzystnie wpływa na serce. Badania wykazują, że zmniejsza ono ryzyko niewydolności serca o jedną trzecią. Jednak słowo "umiarkowanie" jest tu kluczem, gdyż u osób, które spożywają czekoladę codziennie badania nie wykazały podobnych korzyści. Takie informacje można było przeczytać w piśmie "Circulation Heart Failure".

Na kim prowadzono obserwacje?

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie przez 9 lat obserwowali stan zdrowia prawie 32 tys. szwedzkich kobiet w wieku średnim i starszych (przedział wiekowy od 48 do 83 lat). W tym czasie gromadzono dane na temat ich zdrowia, stylu życia oraz spożywania różnych pokarmów, w tym również czekolady.

Wnioski z badań

Z badań wynika, że kobiety, które zjadały jedną do dwóch porcji czekolady w tygodniu miały niższe ryzyko zachorowania i zgonu z powodu niewydolności serca o 32% w porównaniu z tymi, które w ogóle jej nie spożywały. Należy pamiętać, że porcja czekolady to nie tabliczka a jedynie 19-30 gram. Spożywanie jednej lub trzech porcji czekolady obniżało ryzyko już tylko o 26%. Natomiast kobiety, które spożywały czekoladę codziennie w najmniejszym stopniu nie obniżyły u siebie ryzyka zachorowania z powodu niewydolności serca.

Dlaczego im więcej nie znaczy lepiej?

Naukowcy nie są pewni co do tego dlaczego większe ilości czekolady nie mają korzystnego wpływu na serce, ale z ich spekulacji wynika, że czekolada w dużych ilościach powoduje dostarczenie dużej dawki kalorycznej, a w związku z zawartością tłuszczu i cukru, jeśli jemy ją częściej automatycznie spożywamy mniej innych, wartościowszych pokarmów.

Dr Murray Mittleman, który kierował badaniami mówi, że nie można zapominać o stosunkowo dużej kaloryczności czekolady, ponieważ nadmierne jej spożywanie wiąże się z ryzykiem przybrania na wadze. Natomiast nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca i zawału, a więc czynników, które w rezultacie powodują niewydolność serca mięśniowego, co oznacza, że serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi.

Jaka czekolada jest najlepsza dla serca?

Dr Mittleman twierdzi, że czekolada, która korzystnie wpływa na serca musi mieć odpowiednią zawartość kakao. Kobiety, które były obserwowane w czasie badania naukowców z Harvarda jadły głównie czekoladę mleczną, ale w Szwecji taka czekolada zawiera nawet do 30% kakaa w suchej masie, a zatem w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii zostałaby już sklasyfikowana jako gorzka.

Dobroczynne własności kakao

Kakao zawiera flawonoidy roślinne wykazujące działanie przeciwutleniające oraz obniżające ciśnienie krwi i ryzyko chorób układu krążenia. Czekolada zawierająca mniejsze ilości kakao może nie przynosić podobnych rezultatów. Najlepiej jest wybierać czekoladę gorzką i zawsze pamiętać o umiarze w jej spożywaniu.

Innym bogatym źródłem flawonoidów są np.: warzywa i owoce, które w odróżnieniu od czekolady nie zawierają tłuszczów nasyconych i są znacznie mniej kaloryczne.

Czekolada, zwłaszcza gorzka może mieć korzystny wpływ na serce i układ krążenia o ile nie zacznie się wyznawać zasady "Im więcej tym lepiej". Tu akurat w ogóle się ona nie sprawdza, gdyż im więcej spożyje się czekolady tym konsekwencje mogą być poważniejsze i to nie tylko dla serca, ale i całego organizmu.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Czekolada dobra dla serca

Przewlekła niewydolność serca

Przewlekła niewydolność serca to stan, w którym dochodzi do zmniejszenia pojemności minutowej serca, przez co do tkanek...

Niewydolność serca u dzieci

Niewydolność serca u dzieci

Objawy niewydolności serca u osoby dorosłej, nawet u dzieci w wieku szkolnym, są trudne do przeoczenie i dość szybko budzą...

Tagi Czekolada dobra dla serca

Grupy Czekolada dobra dla serca

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...