Czy batoniki proteinowe to dobre źródło białka?

Czy batoniki proteinowe to dobre źródło białka?

Systematyczna aktywność fizyczna powoduje wzrost zapotrzebowania na białko. Aby zapewnić sobie odpowiednią jego podaż, osoby uprawiające sport chętnie sięgają po batoniki proteinowe. Czy faktycznie warto je spożywać?

Ile białka potrzebuje dorosły człowiek?

Białko należy do podstawowych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby zapewnić sobie właściwą podaż białka, a co za tym idzie – odpowiednie warunki do wzrostu i regeneracji tkanek oraz mięśni, około 10-35% dziennej porcji kalorii powinno pochodzić z produktów bogatych w proteiny. W przeliczeniu na gramy, kobiety powinny spożywać około 46 gramów, a mężczyźni około 56 gramów białka dziennie.

Batonik sposobem na zdrowie?

Proteinowy batonik może wydawać się dobrym pomysłem na dostarczenie do organizmu zalecanej ilości białka, ale eksperci z zakresu żywienia przekonują, że lepsze efekty przynosi przyjmowanie składników odżywczych, w tym białka, z naturalnych, nieprzetworzonych produktów spożywczych.

Dietetycy podkreślają, że wysokobiałkowe przekąski, takie jak batony proteinowe, zawierają zwykle duże ilości cukru i kalorii, a – jak na ironię – sycą w znacznie mniejszym stopniu niż tradycyjny, urozmaicony smakowo posiłek.

Naturalne źródła białka

Osoby, które ćwiczą regularnie i w związku z tym potrzebują większych ilości białka w diecie, powinny postawić na naturalne produkty, takie jak mięso, nabiał, jaja, ryby, rośliny strączkowe oraz tofu. Niezwykle ważne jest, by ilość produktów tego typu w jadłospisie była zrównoważona odpowiednim spożyciem owoców, warzyw i produktów zbożowych.

Warto uświadomić sobie, że organizm człowieka jest w stanie wykorzystać maksymalnie 20-30 gramów białka z jednego posiłku do budowania lub regeneracji mięśni. Dodatkowe ilości białka spożywane na raz nie mają wpływu na działanie protein na tkankę mięśniową, dlatego wskazane jest rozłożenie dziennej porcji protein na kilka mniejszych posiłków. Takie podejście do spożywania białka sprawi, że korzyści dla ćwiczących będą optymalne.

Joanna Brodziak

Źródło: FOX NEWS

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Czy batoniki proteinowe to dobre źródło białka?

Jak zaplanować zdrową dietę?

Jak zaplanować zdrową dietę?

Zdrowe odżywianie to temat, który wzbudza duże zainteresowanie. Mimo iż o zaletach rozsądnej diety nie trzeba nikogo przekonywać,...

Tagi Czy batoniki proteinowe to dobre źródło białka?

Grupy Czy batoniki proteinowe to dobre źródło białka?

Grupa Sport

Grupa Sport

Grupa dla osób, które nie mogą obejść się bez sportu nawet jeśli chorują na serce oraz osób chcących się dowiedzieć czy ich dolegliwości są związane z uprawianym sportem. Dowiedz...

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Suplementy diety

Grupa Suplementy diety

Zastanawiasz się czy przyjmowanie suplementów niesie ze sobą jakieś ryzyko? Czy suplementy diety mogą wywoływać skutki uboczne? Jakie suplementy diety przyjmować przy różnych...