Czym jest mały udar?

Czym jest mały udar?

Mianem małego udaru określa się przemijające niedokrwienie mózgu. Stan ten uchodzi za zwiastun udaru niedokrwiennego – u 10% pacjentów do „dużego” udaru dochodzi w ciągu miesiąca po małym udarze, a u 20% osób – w ciągu roku po tym zdarzeniu.

Jak objawia się przemijające niedokrwienie mózgu?

Do symptomów małego udaru należą: zaburzenia czucia w kończynach, trudności z poruszaniem się, nagłe osłabienie, charakterystyczny grymas twarzy (m.in. opadający kącik ust), zaburzenia mowy (bełkot), zawroty głowy, problemy z widzeniem, a nawet utrata przytomności. Objawy te utrzymują się przez 15-60 minut, po czym samoistnie ustępują. Ze względu na fakt, iż pacjenci odzyskują sprawność i dobre samopoczucie bez interwencji lekarskiej, część z nich bagatelizuje oznaki małego udaru i nie decyduje się na konsultację ze specjalistą. Tym samym stają się bardziej podatni na wystąpienie „dużego” udaru, ponieważ nie podejmują żadnych kroków, które mogłyby uchronić ich przed ponownym udarem mózgu.

Skuteczna profilaktyka małego udaru

Zapobieganie przemijającemu niedokrwieniu mózgu w dużej mierze opiera się na zdrowym trybie życia. Wartościowa pod względem odżywczym dieta, aktywność fizyczna, zdrowy sen i unikanie używek to bowiem najlepszy przepis na niedopuszczenie do rozwoju miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i otyłości, a schorzenia te – jak wykazały badania naukowe – mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu nawet pięciokrotnie.

Ważnym elementem profilaktyki udaru jest także regularne stosowanie środków farmakologicznych, przepisanych przez lekarza. Do leków, które korzystnie wpływają na krążenie mózgowe, a co za tym idzie – zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru, należy winpocetyna.

Chwilowy niedowład i zaburzenia mowy to objawy, których nie należy lekceważyć, ponieważ mogą świadczyć o przemijającym niedokrwieniu mózgu. Po wystąpieniu tych niepokojących symptomów należy udać się do lekarza. Jeśli specjalista zdiagnozuje mały udar, konieczne jest podjęcie kroków zmierzających do zmniejszenia ryzyka kolejnego udaru mózgu.

Artykuł powstał na podstawie materiałów programu „Zdrowa ONA”.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Czym jest mały udar?

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu (łac. Insultus cerebri) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu...

Profilaktyka udaru mózgu

Profilaktyka udaru mózgu

W latach 1999-2006 nastąpiło obniżenie ilości zgonów spowodowanych udarem mózgu o 30%. Lekarze przypuszczają, że coraz lepsze...

Witamina E a udar mózgu

Witamina E a udar mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że witamina E nieznacznie zwiększa ryzyko udaru krwotocznego jednocześnie zmniejszając...

Tagi Czym jest mały udar?

Grupy Czym jest mały udar?

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.