Dentysta ostrzega przed zawałem lub udarem mózgu

Dentysta ostrzega przed zawałem lub udarem mózgu

Dentysta może identyfikować osoby szczególnie zagrożone zawałem serca lub udarem mózgu i kierować je na dalsze badania do specjalisty - informuje "Journal of the American Dental Association".

Szwedzkie badania objęły 101 pacjentek i 99 pacjentów prywatnych gabinetów stomatologicznych. W gabinetach tych wykorzystywano skomputeryzowany system "HeartScore", aby obliczyć ryzyko śmierci z powodu choroby serca w ciągu najbliższych 10 lat.

Opracowany przez European Society of Cardiology, HeartScore określa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego osób w wieku od 40 do 65 lat, biorąc pod uwagę wiek, płeć, poziom cholesterolu, ciśnienie tętnicze i palenie tytoniu. Osoby, dla których ryzyko udaru bądź zawału okazywało się wyraźnie wyższe, były kierowane do specjalisty od układu krążenia. W sumie znaleziono 12 mężczyzn szczególnie zagrożonych chorobami serca, a u sześciu z nich podjęto leczenie.

Zdanie autorów badań, dzięki szerszemu wykorzystaniu współpracy dentystów wiele osób niezdających sobie sprawy z zagrożeń dla zdrowia mogłoby na czas trafić do właściwego specjalisty.

Nauka w Polsce PAP, 2009-11-30

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Dentysta ostrzega przed zawałem lub udarem mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu (łac. Insultus cerebri) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu...

Myjąc zęby dbasz o serce

Myjąc zęby dbasz o serce

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej prowadzi do większego ryzyka chorób serca - ostrzegają naukowcy, których wnioski publikuje...

Tagi Dentysta ostrzega przed zawałem lub udarem mózgu

Grupy Dentysta ostrzega przed zawałem lub udarem mózgu

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.