Dlaczego serce nie ma zdolności regeneracji?

Dlaczego serce nie ma zdolności regeneracji?

Nowe odkrycie może tłumaczyć fakt, że ludzkie serce ma niską zdolność do regeneracji. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, dlaczego komórki budujące serce - miocyty - straciły zdolność rozmnażania się. Postęp w tej dziedzinie może doprowadzić do opracowania metod ingerencji w miocyty, które miałyby na celu stworzenie nowych mięśni sercowych zastępujących tkanki zniszczone w czasie ataku serca.

Rola miocytów w odbudowie serca

W przeciwieństwie do salamander, ludzkie ciało nie ma zdolności odbudowy zniszczonych narządów, takich jak serce. Ostatnie badania sugerują jednak, że serce ssaków może się zregenerować w specyficznych okolicznościach - w pierwszym tygodniu życia. Niestety, ta zdolność szybko zanika. Naukowcy mieli nadzieję, że jeśli kiedyś serce ludzkie mogło zostać odbudowane, będzie można przywrócić mu tę właściwość. Badania przeprowadzone przez naukowców z Kalifornii sugerują, że możliwe jest odwrócenie biegu zegara biologicznego komórek tak, aby powrócić do czasu, kiedy miocyty miały zdolność regeneracji i odbudowy zniszczonych mięśni sercowych.

W czasie rozwoju człowieka miocyty powstają z komórek macierzystych i mnożą się, aby stworzyć serce. Gdy serce jest już uformowane, miocyty przekształcają się w dorosłe komórki, które tracą zdolność duplikacji. Taki scenariusz nie dotyczy niższych zwierząt, takich jak salamandry. U nich miocyty mają możliwość powrotu do stanu prymitywnego, dzięki czemu mogą mnożyć się, gdy serce jest uszkodzone, a potem znów przekształcić się w dorosłe komórki, gdy proces naprawy dobiegnie końca.

Naukowcy twierdzą, że powód, dla którego ludzkie miocyty nie regenerują się, jest w zasadzie prosty - gdy miocyty są w stanie prymitywnym, nie mają możliwości kurczenia się, co jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania serca. W związku z tym, że ludzie mają większe rozmiary niż salamandry, potrzebują silniejszych skurczów mięśni serca, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi.

Zastosowanie nowej wiedzy w leczeniu ubytków mięśnia sercowego

Według badaczy możliwe jest chwilowe przekształcenie dorosłych miocytów w prymitywne tkanki, dzięki ingerencji RNA w białka blokujące mechanizm cyklu rozwojowego komórek. Taka procedura powinna być możliwa do odwrócenia, aby miocyty mogły powrócić do stanu dorosłego, w którym umożliwiłyby skurcze mięśni serca.

Gdy następuje atak serca, jego część jest odcięta od dopływu tlenu, co powoduje niszczenie miocytów i ubytki w mięśniu sercowym. Łatwo jest zlokalizować uszkodzone obszary serca, dlatego w przypadku wynalezienia terapii na odwrócenie cyklu rozwojowego miocytów można by przeprowadzić ją punktowo, zastępując uszkodzone mięśnie nowymi.

Wiele mówi się na temat słuszności użycia ludzkich komórek embrionalnych w celu regeneracji serca, jednak nie jest pewne, czy takie działanie jest rzeczywiście skuteczne. Nowe wyniki badań sugerują, że regeneracja mięśni serca jest możliwa bez konieczności sztucznej hodowli komórek. W świetle nowych badań to osoba leczona stałaby się źródłem komórek niezbędnych do regeneracji.

Natalia Świtalska

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Dlaczego serce nie ma zdolności regeneracji?

Tagi Dlaczego serce nie ma zdolności regeneracji?

Grupy Dlaczego serce nie ma zdolności regeneracji?

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Zapalenie mięśnia sercowego

Grupa Zapalenie mięśnia sercowego

Grupa dla osób z podejrzeniem lub po zapaleniu mięśnia sercowego. Porozmawiaj o objawach tego schorzenia, diagnostyce oraz leczeniu i rehabilitacji.

Grupa Dziury w sercu

Grupa Dziury w sercu

Grupa dla osób ze zdiagnozowanymi dziurami w sercu. Możesz tu porozmawiać o swojej wadzie i wymienić się doświadczeniami z innymi użytkownikami. Opowiedz o tym jak radzisz sobie z...