Dlaczego warto kontrolować poziom trójglicerydów ?

Dlaczego warto kontrolować poziom trójglicerydów ?

Zwykło się myśleć, że tylko osoby otyłe mają podwyższony poziom trójglicerydów, co jest ściśle powiązane z wysokim poziomem cholesterolu. Często jednak przy prawidłowej wadze ciała można stwierdzić wysoki poziom lipidów we krwi, szczególnie u kobiet. Może to być uwarunkowane genetycznie. Zbadaj krew i sprawdź, czy grozi ci hiperpoliproteinemia.

Czym są trójglicerydy?

Trójglicerydy, czyli tłuszcze obojętne, to główne tłuszcze krwi, podobnie jak cholesterol. Stanowią jeden z podstawowych składników błon komórkowych i pełnią ważne funkcje w organizmie. Wraz z cholesterolem biorą udział w syntezie hormonów. Zarówno nadmiar, jak i niedobór trójglicerydów w organizmie prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych.

Co powoduje wzrost poziomu lipidów we krwi?

Wzrost poziomu trójglicerydów i/lub cholesterolu we krwi nazywa się hiperpoliproteinemią. Rzadsza forma – pierwotna – uwarunkowana jest genetycznie. Hiperpoliproteinemia wtórna występuje o wiele częściej i jej przyczyny mogą być bardzo różne. Najczęściej „winowajcami” są: nieodpowiednia dieta obfita w tłuszcze i alkohol, ale także choroby - cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby nerek, a także uszkodzenie wątroby. Wywołują ją również niektóre leki, np. doustne środki antykoncepcyjne.

Normy poziomu trójglicerydów we krwi

 • prawidłowy poziom trójglicerydów: poniżej 200 mg/dl.
 • granica normy: 200-300 mg/dl.
 • poziom patologiczny: powyżej 300 mg/dl
 • Przy odczycie wyników całego lipidogramu, lekarz zinterpretuje twoje wyniki i jeżeli uzna to za konieczne, zaproponuje rozwiązanie, jak obniżyć cholesterol i trójglicerydy.

  Czym grozi wysoki poziom trójglicerydów?

  Wysoki poziom trójglicerydów jest tak samo groźny, jak wysoki poziom cholesterolu. Wysoki poziom trójglicerydów sprzyja powstawaniu miażdżycy naczyń, a co za tym idzie – do zawału serca. Może też przyczynić się do wystąpienia udaru mózgu, a w następstwie zmian miażdżycowych – do zaburzeń ukrwienia kończyn dolnych, oraz wielu innych narządów.

  Kiedy i jak obniżyć cholesterol?

  Warto badać co jakiś czas poziom trójglicerydów, nawet jeśli uważasz się za osobę zdrową. Gdy wyniki wskażą przekroczenie normy, należy się zastanowić, jak obniżyć cholesterol. Jeśli norma przekroczona jest w niewielkim stopniu, można obniżać go wprowadzając kilka zmian w diecie i trybie życia. Należy unikać tłustych potraw, dużych ilości kawy, palenia papierosów, picia alkoholu. Zmień dietę na zdrową i zacznij uprawiać aktywność fizyczną. W przypadku patologicznego poziomu lipidów we krwi, oprócz diety i zmian w trybie życia, należy po konsultacji z lekarzem wprowadzić leczenie farmakologiczne.

  Artykuł zewnętrzny

  Alicja Barszcz

  Znajdź najlepszego lekarza

  Tagi Dlaczego warto kontrolować poziom trójglicerydów ?