Dlaczego warto mierzyć ciśnienie krwi w obu rękach?

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie krwi w obu rękach?

W trakcie badania ciśnienia tętniczego krwi wykonywany jest zwykle jeden pomiar – na lewej lub prawej ręce. Jak wykazali naukowcy, pomiar ciśnienia krwi w obu rękach może przynieść dodatkowe korzyści, zwłaszcza dla osób po 40 roku życia.

Różnice w pomiarach ciśnienia krwi

Amerykańscy naukowcy odkryli istnienie związku między różnicami w skurczowym ciśnieniu krwi w obu rękach a prawdopodobieństwem wystąpienia problemów w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Ich zdaniem, ryzyko rozwoju chorób serca wzrasta, gdy wyniki pomiarów na obu rękach różnią się o co najmniej 10 mmHg.

Podczas prowadzonego badania, naukowcy przebadali 3390 osób w wieku powyżej 40 lat. Żaden z uczestników badania nie chorował na serce, ale – jak wykazali badacze – osoby, u których różnice w skurczowym ciśnieniu krwi w obu rękach były znaczne, były bardziej podatne na problemy zdrowotne związane z układem krążenia. Jak podkreślają autorzy badania, wzrost ryzyka wystąpienia schorzeń układu sercowo-naczyniowego w przypadku różnic w pomiarze ciśnienia był niezależny od tradycyjnych czynników ryzyka.

Naukowcy ustalili również, że różnice w wartościach ciśnienia krwi w obu rękach częściej występują u osób starszych, chorych na cukrzycę, z wysokim ciśnieniem skurczowym i nadmiernie wysokim stężeniem cholesterolu całkowitego we krwi.

Badanie ciśnienia krwi w profilaktyce chorób układu krążenia

Amerykańscy naukowcy, którzy przeprowadzili badania nad związkiem różnic w ciśnieniu skurczowym krwi oraz ryzykiem rozwoju schorzeń układu krążenia, są przekonani, że pomiar ciśnienia tętniczego krwi w obu rękach powinien stać się standardową procedurą, zwłaszcza w przypadku osób w wieku dojrzałym. Podwójne badanie ciśnienia pozwala na otrzymanie optymalnie dokładnych wyników i wykrycie wszelkich, nawet niewielkich, różnic w wartościach ciśnienia. Tym samym możliwe jest odkrycie zwiększonego ryzyka rozwoju schorzeń układu sercowo-naczyniowego i podjęcie kroków zmierzających do redukcji prawdopodobieństwa zachorowania na potencjalnie groźne schorzenia.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Dlaczego warto mierzyć ciśnienie krwi w obu rękach?

Skoki ciśnienia tętniczego

Skoki ciśnienia tętniczego

Skoki wartości ciśnienia tętniczego mogą być bardzo dokuczliwym objawem. Mogą również stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i...

Tagi Dlaczego warto mierzyć ciśnienie krwi w obu rękach?

Grupy Dlaczego warto mierzyć ciśnienie krwi w obu rękach?

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Ciśnieniomierz

Grupa Ciśnieniomierz

Podziel się swoimi opiniami dotyczącymi różnych typów ciśnieniomierzy oraz metod pomiaru ciśnienia krwi.

Grupa Wysokie ciśnienie skurczowe

Grupa Wysokie ciśnienie skurczowe

Jedynie ciśnienie skurczowe jest u Ciebie znacząco podwyższone? Zastanawiasz się dlaczego? Zapytaj o to bardziej doświadczonych użytkowników forum lub opowiedz o przebiegu swoich...