Dlaczego warto rzucić palenie papierosów?

Dlaczego warto rzucić palenie papierosów?

Etiologia chorób przewlekłych jest zwykle złożona – na niektóre czynniki rozwoju schorzeń mamy wpływ, na inne już nie. W przypadku nałogu nikotynowego mamy, na szczęście, duże pole manewru. Rzucając palenie, możemy bowiem wyraźnie obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału mięśnia sercowego i udaru.

Zalety zerwania z nałogiem papierosowym

Rzucenie palenia jest podwójnie korzystne – nie tylko zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów krwi, ale i poprawia wydolność organizmu. U osób palących papierosy nałogowo dochodzi do obniżenia poziomu dobrego cholesterolu HDL, a co za tym idzie – do wzrostu ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Palacze są również bardziej podatni na rozwój choroby tętnic obwodowych i tętniaka aorty. Zwiększa się także ryzyko nawrotu choroby wieńcowej po operacji wszczepienia bypassów. Odstawiając papierosy na dobre, palacze mają duże szanse na uniknięcie wyżej wymienionych problemów zdrowotnych.

Warto uświadomić sobie, że palenie to ważny czynnik ryzyka przy udarze. Wdychanie dymu papierosowego przyczynia się bowiem do uszkodzenia układu naczyń mózgowych. Palenie jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne, gdyż wielokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u nich udaru mózgu. Wbrew obiegowej opinii, cygara i fajki nie są „zdrową alternatywą” dla papierosów – one również podnoszą ryzyko śmierci w wyniku choroby wieńcowej, choć – należy to przyznać – szkodzą zdrowiu w mniejszym stopniu niż papierosy.

Bierne palenie też szkodzi!

Osoby, które rzuciły palenie w trosce o swoje zdrowie powinny pamiętać, że optymalne korzyści z niepalenia osiągną dopiero wtedy, gdy w ich otoczeniu nie będzie innych palaczy. Wdychanie dymu papierosowego, wytwarzanego przez inne osoby nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Badania naukowe wykazały, że długa styczność z dymem papierosowym (w pracy lub w domu) może zwiększać ryzyko rozwoju choroby serca aż o 25-30%.

Każdy papieros skraca życie i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych schorzeń, dlatego walkę z nałogiem warto zacząć już dziś – z korzyścią dla siebie i swoich bliskich.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Dlaczego warto rzucić palenie papierosów?

Tagi Dlaczego warto rzucić palenie papierosów?

Grupy Dlaczego warto rzucić palenie papierosów?

Grupa Palenie

Grupa Palenie

Grupa dla palaczy zastanawiających się nad wpływem papierosów na stan ich zdrowia, a szczególnie na układ krążenia. Miewasz różne dolegliwości przy paleniu papierosów? Podziel się...

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.