Długopis mierzący i obniżający poziom stresu

Długopis mierzący i obniżający poziom stresu

W przyszłości na rynku dostępnych będzie coraz więcej produktów, które będą określały odczucia ich użytkowników. Aby zilustrować tę teorię pewien naukowiec, Miguel Bruns Alonso, wymyślił długopis, który mierzy poziom stresu oraz pomaga go obniżyć. W czasie eksperymentów poziom stresu użytkowników został obniżony średnio o 5%.

Agresywna jazda samochodem

Istnieją już inne urządzenia, które wykrywają co ich użytkownik robi i jak się czuje. W tej chwili naukowcy prześcigają się w opracowywaniu nowszych i dokładniejszych technologii. Do pewnego stopnia udało się to osiągnąć w samochodach. Niektóre pojazdy są w stanie określić, że kierowca prowadzi agresywnie oraz zadziałać w celu zneutralizowania jego agresji. Miguel Bruns Alonso postanowił opracować antystresowy długopis w celu demonstracji potencjału tej relatywnie nowej koncepcji.

Nerwusy

Bruns przeprowadził wiele eksperymentów, które wykazały, że ludzie często bawią się długopisami, kiedy są spięci. Czujniki w długopisie w dyskretny sposób mierzą poziom stresu, a następnie pomagają użytkownikowi sobie z nim poradzić w konstruktywny sposób.

Rytm serca

Bruns opracował długopis, który wykrywa nerwowe ruchy, na podstawie których określa poziom stresu użytkownika. Następnie wbudowane w niego urządzenia elektroniczne i elektromagnetyczne przeciwdziałają negatywnym emocjom. Kiedy długopis wykryje szybsze ruchy związane ze stresem, długopisem coraz trudniej się operuje. To z kolei zachęca użytkownika do poruszania nim w bardziej rozluźniony sposób. Wtedy długopis znowu zaczyna współpracować z użytkownikiem.

Eksperyment

Kiedy długopis był poddawany ocenie w trakcie eksperymentu, osoby, którym długopis wysyłał sygnały o zbyt dużym poziomie stresu wykazywały w odpowiedzi zmniejszenie rytmu serca (średnio o 5%). W konsekwencji doświadczali oni mniejszej dawki stresu psychicznego. Jednak sami użytkownicy twierdzą, że nie byli świadomi otrzymywania sygnałów od urządzenia oraz wcale nie czuli, by poziom ich stresu się zmniejszał.

Dyskrecja

Jako wniosek z badania podano, że produkty, które mają na celu zmniejszenie krótkotrwałego stresu powinny modyfikować zachowanie a nie jedynie zawiadamiać o podwyższonym poziomie stresu. W ten sposób działanie takiego urządzenia obniżałoby stres w bardziej dyskretny sposób. Antystresowy długopis jest w tej chwili prototypem i nie jest (jeszcze) dostępny w sprzedaży.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Długopis mierzący i obniżający poziom stresu

Stres częstą przyczyną zawału

Stres częstą przyczyną zawału

Specjaliści alarmują, że obniża się średnia wieku zawałowca. Jeszcze niedawno wynosiła 50 lat, dziś zawał serca zdarza się już u...

Tagi Długopis mierzący i obniżający poziom stresu

Grupy Długopis mierzący i obniżający poziom stresu

Grupa Nerwica (serca, inne)

Grupa Nerwica (serca, inne)

Twoje życie to codzienna walka z nerwicą? Zmaganiom nie ma końca? Porozmawiaj o swoich dolegliwościach i metodach radzenia sobie z nerwicą z doświadczonymi użytkownikami.

Grupa Stres

Grupa Stres

Żyjesz w stresie? Zastanawiasz się czy dokuczające Ci dolegliwości mają z nim związek? Porozmawiaj z innymi osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji i dowiedz się jak stres...