Dziedziczenie skłonności do udaru przez kobiety

Dziedziczenie skłonności do udaru przez kobiety

Jeśli jesteś kobietą a twoja matka miała udar znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. W czasie badań przeprowadzonych na 2200 pacjentach okazało się, że kobiety, których matki miały udar wykazywały większe prawdopodobieństwo do tego schorzenia niż kobiety, u których w rodzinie udaru dostali ojcowie.

Udar mózgu a płeć

Autorzy badania byli ciekawi jak płeć wpływa na dziedziczenie skłonności do chorób układu krążenia, anomalii w zakresie naczyń wieńcowych i funkcji mózgowych.

Uczestnicy badań przeszli udar, doświadczyli krótkotrwałych udarów niedokrwiennych (TIA), przeszli zawał lub cierpieli z powodu bólu w klatce piersiowej na skutek dusznicy bolesnej.

Kobiety bardziej narażone na śmierć z powodu udaru

Poprzednie badania na tej samej grupie ukazały, że kobiety częściej dostają udaru przed 65. rokiem życia, jeśli ich matki przeszły udar również w stosunkowo młodym wieku. W ten sposób powstała hipoteza powiązania genetycznego skłonności do udaru.

Rozumienie tego typu czynników genetycznych jest niezwykle istotne w przypadku kobiet, bo chociaż rzadziej niż mężczyźni dostają one udaru to częściej kończy się on śmiercią. W dodatku, klasyczne czynniki ryzyka udaru, tj.: nadciśnienie, palenie czy cukrzyca nie są w przypadku kobiet tak ściśle powiązane z wystąpieniem udaru (w odróżnieniu od mężczyzn).

Dziedziczenie skłonności do chorób układu krążenia

Pozostałe wnioski z badań:

  • Ok. 24% pacjentów, którzy przeszli atak serca, udar bądź cierpią z powodu dławicy posiadało krewnego w bliskiej linii, który również przeszedł udar. Oznacza to, że historia udaru w rodzinie (rodzeństwo, rodzice) jest liczącym się czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia.
  • Kobiety, które przeszły zawał serca lub cierpią na dusznicę bolesną (ostry zespół wieńcowy) miały częściej krewniaczkę z historią udaru niż mężczyźni.
  • Angiografia oraz inne badania diagnostyczne nie były w stanie wykryć anomalii w sercu osób, których rodzic przeszedł udar. Oznacza to, że jakiekolwiek nie byłoby powiązanie rodzinne w przypadku udaru, nie wpływa to bezpośrednio na anatomię serca dzieci lub skłonność do tworzenia blaszki miażdżycowej w naczyniach tętniczych. Bardziej chodzi o ogólne skłonności i podatność na miażdżycę lub wytworzenia zakrzepów.

Genetyka a środowisko

Nie można pominąć faktu, że badając krewnych powinno wziąć się pod uwagę nie tylko wspólne geny, ale także podobne środowisko rozwoju, jak chociażby zamożność, miejsce zamieszkania, zwyczaje żywieniowe czy rodzaj wykonywanej pracy.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Dziedziczenie skłonności do udaru przez kobiety

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu (łac. Insultus cerebri) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu...

Profilaktyka udaru mózgu

Profilaktyka udaru mózgu

W latach 1999-2006 nastąpiło obniżenie ilości zgonów spowodowanych udarem mózgu o 30%. Lekarze przypuszczają, że coraz lepsze...

Witamina E a udar mózgu

Witamina E a udar mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że witamina E nieznacznie zwiększa ryzyko udaru krwotocznego jednocześnie zmniejszając...

Tagi Dziedziczenie skłonności do udaru przez kobiety

Grupy Dziedziczenie skłonności do udaru przez kobiety

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.

Grupa Genetyka

Grupa Genetyka

Jeśli zastanawiasz się czy schorzenie, na które cierpisz może mieć podłoże genetyczne lub zastanawiasz się, jakie choroby układu krążenia lub skłonności do nich mogą być zapisane...