Europejski Dzień Walki z Otyłością

Europejski Dzień Walki z Otyłością

Już dziś, 22 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Otyłością. Mimo iż do niedawna problem otyłości był w Polsce marginalny, według danych szacunkowych obecnie połowa kobiet i 60% mężczyzn w wieku 20-74 lat jest otyła lub ma nadwagę. Otyłość dotyka, niestety, również dzieci. Zbędne kilogramy to realne zagrożenie dla zdrowia – warto uświadomić sobie ten fakt, a obchody Europejskiego Dnia Walki z Otyłością to doskonała ku temu okazja.

Otyłość chorobą cywilizacyjną

Siedzący tryb życia i błędy żywieniowe to prosta droga do nadwagi oraz otyłości. Nadprogramowe kilogramy mogą wydawać się nam niegroźne, ale – jak pokazują zeszłoroczne wyniki badań, opublikowane przez "The Lancet" (brytyjski tygodnik medyczny) – otyłość może być bardziej niebezpieczna niż niedożywienie. Obecnie notuje się bowiem trzykrotnie więcej zgonów związanych z otyłością niż z niedoborem pożywienia. Nieprawidłowo wysoka waga przyczynia się bowiem do groźnych chorób przewlekłych: schorzeń sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia i niektórych nowotworów. Otyłość negatywnie wpływa również na jakość życia, zwiększając ryzyko chorób skóry, zaburzeń oddychania, niepłodności, chorób pęcherzyka żółciowego, powikłań ciążowych oraz problemów mięśniowo-szkieletowych. U osób w wieku 25-35 lat przy dużej otyłości ryzyko śmierci rośnie aż 12-krotnie.

Otyłość u dzieci i młodzieży

Raport Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawia złudzeń – nadwaga to poważny problem wśród polskich dzieci. Aż 29% jedenastolatków waży za dużo. Za stan ten odpowiada przede wszystkim niewłaściwa dieta i brak ruchu. Niestety, wielu rodziców lekceważy problem nadwagi i otyłości u swoich dzieci. Mało mówi się bowiem o następstwach błędów żywieniowych i zagrożeniach związanych z nadmiarem tkanki tłuszczowej w rozwijającym się organizmie. Mimo to problemu bagatelizować nie wolno. Każdy rodzic powinien zadbać o profilaktykę otyłości. Konieczne jest wpajanie dzieciom zasad zdrowego odżywiania i zachęcanie do aktywności ruchowej – dobre nawyki wyniesione z dzieciństwa pozwalają bowiem uniknąć wielu poważnych chorób w dorosłym życiu.

Artykuł powstał na podstawie materiałów Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Europejski Dzień Walki z Otyłością

Tagi Europejski Dzień Walki z Otyłością

Grupy Europejski Dzień Walki z Otyłością

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.

Grupa Otyłość

Grupa Otyłość

Grupa dla osób z otyłością. Choroba ta nie zawsze jest właściwie oceniania przez społeczeństwo. Otyłość ma wiele przyczyn. Jeśli chcesz porozmawiać o otyłości: codziennym życiu,...