Fakty i mity o nadciśnieniu tętniczym

Fakty i mity o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze to choroba tak często spotykana, że istnieje cały szereg informacji dotyczących tego schorzenia. Niestety wiele przekonań jest niezgodnych z prawdą, a bagatelizowanie ważnych zagadnień oraz postępowanie zgodnie z niewłaściwymi poglądami może skończyć się źle. Najpopularniejsze fakty i mity związane z wątpliwościami na temat nadciśnienia tętniczego objaśnimy wspólnie z ekspertem z programu „Zdrowa ONA”.

Nadciśnienie tętnicze nie jest poważną chorobą ‒ MIT!

Mit ten jest najpopularniejszy wśród pacjentów w każdym wieku, powtarzają go zwłaszcza te osoby, które dowiedziały się o nadciśnieniu tętniczym zupełnie przypadkowo. Fakt ten dziwi prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Januszewicza ‒ eksperta programu „Zdrowa ONA”. Specjalista wyjaśnia, że zawał serca oraz udar mózgu to choroby, które bardzo często pojawiają w wyniku nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienia tętniczego nie trzeba leczyć, gdy nic nie dolega – MIT!

W przekonaniu wielu osób choroba, która nie sprawia kłopotów i nie utrudnia życia nie jest poważna. Przeświadczenie takie jest oczywiście złe, zwłaszcza jeżeli chodzi o nadciśnienie tętnicze. Choroba ta rozwija się w ukryciu przez wiele lat, powodując uszkodzenia nerek, tętnic, mózgu czy serca.

Nadciśnienie tętnicze jest dziedziczne ‒ FAKT!

Prawdą jest, że występuje większe prawdopodobieństwo zachorowania na nadciśnienie tętnicze, gdy jedno z rodziców cierpiało na tę przypadłość. Oczywiście nie wszystkie dzieci muszą chorować na nadciśnienie tylko dlatego, że ich rodzice zmagają się z tym schorzeniem. Jest to jednak ważna wskazówka, że należy bardziej dbać o swoje zdrowie oraz częściej sprawdzać ciśnienie krwi.

Na nadciśnienie tętnicze chorują osoby starsze ‒ MIT!

Na nadciśnienie tętnicze mogą zachorować osoby w różnym wieku, nawet dzieci i młodzież. Na tę chorobę zapadają coraz młodsze osoby ze względu na ich styl życia oraz niewłaściwy sposób odżywiania. Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się przeważnie u osób starszych, ponieważ częściej chodzą do lekarza. Młodzi rzadziej odwiedzają specjalistów, a wręcz unikają gabinetów lekarskich, dlatego mogą nie wiedzieć, że mają taką przypadłość.

Osoby otyłe częściej chorują na nadciśnienie tętnicze ‒ MIT!

Według statystyk chorzy na nadciśnienie tętnicze cierpią również z powodu nadwagi. Nie znaczy to jednak, że osoby, które nie są otyłe nie zachorują na nadciśnienie. Na rozwój choroby ma wpływ mnóstwo innych czynników. Niezdrowy styl życia, niewłaściwa dieta, stres , brak snu w dużej mierze przyczyniają się do wzrostu ciśnienia, a w konsekwencji do nadciśnienia tętniczego.

Chorzy na nadciśnienie tętnicze wymagają leczenia do końca życia ‒ FAKT!

Niestety osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze nie mogą całkowicie wyzdrowieć, a tym samym nie mogą odstawić leków na stałe. Powodzenie terapii można osiągnąć tylko dzięki systematycznemu przyjmowaniu leków obniżających ciśnienie. Stosując się do poleceń lekarza, można jedynie zapobiec skutkom związanym z rozwojem choroby. Dlatego już po wykryciu schorzenia należy zmienić dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

Kobiety cierpiące na nadciśnienie podczas ciąży są bardziej podatne na rozwój nadciśnienia w przyszłości ‒ FAKT!

Co dziesiąta kobieta w ciąży choruje na nadciśnienie tętnicze. Kontrolne pomiary ciśnienia oraz przyjmowanie odpowiednich leków to najlepszy sposób na walkę z tym problemem, który często znika zaraz po porodzie. Zdarza się jednak, że w przyszłości nadciśnienie, które pojawiło się podczas ciąży rozwija się w chorobę przewlekłą. Według prof. Andrzeja Januszewicza kobiety, które przeszły nadciśnienie w ciąży mają również zwiększone ryzyko wystąpienia w przyszłości różnych powikłań w układzie krążenia.

Picie kawy przy nadciśnieniu tętniczym jest niewskazane – MIT!

Kawa czy mocna herbata w przeciwieństwie do alkoholu lub papierosów nie powoduje wzrostu ciśnienia tętniczego. Nie ma również żadnych dowodów na to, że picie kawy sprzyja rozwojowi choroby.

Angelika Adryjanek

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Fakty i mity o nadciśnieniu tętniczym

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu (łac. Insultus cerebri) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu...

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze (Hypertensio arterialis) jest to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu...

Nadciśnienie ciążowe

Nadciśnienie ciążowe

Nadciśnieniem ciążowym nazywamy nadciśnienie, które rozwija się w drugiej połowie ciąży, tj. po dwudziestym tygodniu ciąży....

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze to najcięższa postać nadciśnienia tętniczego będąca klasyfikowana jako stan naglący. Oznacza to,...

Lecz nadciśnienie skutecznie

Lecz nadciśnienie skutecznie

Na nadciśnienie tętnicze, główny czynnik ryzyka udarów mózgu i zawałów serca, cierpi w Polsce 9 mln osób. Tylko u 20 proc....

Tagi Fakty i mity o nadciśnieniu tętniczym

Grupy Fakty i mity o nadciśnieniu tętniczym

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.

Grupa Otyłość

Grupa Otyłość

Grupa dla osób z otyłością. Choroba ta nie zawsze jest właściwie oceniania przez społeczeństwo. Otyłość ma wiele przyczyn. Jeśli chcesz porozmawiać o otyłości: codziennym życiu,...