Farmakologiczne i niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia

Farmakologiczne i niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze to powszechny problem. Niestety, mimo iż świadomość społeczna na temat tej choroby jest stosunkowo wysoka, skuteczność jej leczenia utrzymuje się na zaskakująco niskim poziomie (26%). Jak wyjaśnia dr n. med. Aleksander Prejbisz (ekspert programu „Zdrowa ONA”), pacjenci nierzadko postrzegają zalecane leczenie nadciśnienia jako uciążliwe, dlatego lekarze dążą do uproszczenia schematu terapeutycznego.

Jak leczyć nadciśnienie?

Terapia nadciśnienia obejmuje leczenie farmakologiczne (leki) oraz leczenie niefarmakologiczne (zmiana trybu życia). Przy lekko podwyższonym ciśnieniu tętniczym u osób młodych lub w średnim wieku terapię zaczyna się zwykle od prostych zmian w stylu życia (zdrowa dieta, aktywność fizyczna itp.). W większości przypadków leczenie niefarmakologiczne nie wystarcza i konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego. Warto uświadomić sobie, że są to metody uzupełniające się wzajemnie – skuteczna terapia nadciśnienia wymaga łącznego zastosowania leków i modyfikacji w trybie życia.

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia polega na: uzyskaniu prawidłowej masy ciała, zwiększeniu aktywności ruchowej, stosowaniu zdrowej diety (ograniczenie tłuszczów nasyconych), rzuceniu palenia, zmniejszeniu spożycia alkoholu oraz ograniczeniu ilości spożywanej soli.

Leki na nadciśnienie tętnicze

W leczeniu farmakologicznym nadciśnienia stosuje się środki z pięciu grup leków obniżających ciśnienie (tzw. leków hipotensyjnych). Są to: antagoniści wapnia, inhibitory enzymu konwertującego (ACE), B-adrenolityki, diuretyki tiazydowe oraz leki blokujące receptor AT. Antagoniści wapnia to leki obojętne metabolicznie, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz redukcję oporu naczyniowego. Inhibitory enzymu konwertującego mają różną siłę działania, są stosowane u osób z cukrzycą, chorobą nerek, niewydolnością serca, uszkodzeniami narządowymi i wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. B-adrenolityki podaje się po zawale i u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, a diuretyki tiazydowe – u osób starszych, po udarze. Pacjenci z przerostem lewej komory serca i chorobą nerek, a także osoby po udarze otrzymują zwykle leki blokujące receptor AT.

U wielu pacjentów zachodzi potrzeba przyjmowania 2-3 leków na nadciśnienie jednocześnie, zwłaszcza gdy zmagają się również z innymi chorobami. Istnieje wówczas możliwość stosowania złożonych preparatów, które są połączeniem kilku leków.

Artykuł powstał na podstawie materiałów programu „Zdrowa ONA”.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Farmakologiczne i niefarmakologiczne leczenie...

Nadciśnienie tętnicze a sól

Nadciśnienie tętnicze a sól

Ani w domu, ani w moich restauracjach solniczki nie stoją na stole - mówił kucharz Karol Okrasa podczas zorganizowanej przez...

Lecz nadciśnienie skutecznie

Lecz nadciśnienie skutecznie

Na nadciśnienie tętnicze, główny czynnik ryzyka udarów mózgu i zawałów serca, cierpi w Polsce 9 mln osób. Tylko u 20 proc....

Grupy Farmakologiczne i niefarmakologiczne leczenie...

Grupa Leki

Grupa Leki

Dowiedz się o skutkach ubocznych stosowania konkretnych leków, z czym można dany lek łączyć, jak należy postępować, gdy chce się go odstawić oraz które leki można stosować...

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa dla osób z wysokim ciśnieniem, gdzie wymienisz się doświadczeniem na temat przyczyn skoków ciśnienia, przyjmowanych lekach oraz naturalnych metodach obniżania wysokiego...