Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Religi

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu (Śląskie), założona przez wybitnego kardiochirurga, zmarłego w marcu prof. Zbigniewa Religę, od 21 kwietnia nosi jego imię.

Taką uchwałę podjęli podczas wtorkowego wspólnego posiedzenia w Zabrzu przedstawiciele Zgromadzenia Fundatorów i Rady Fundacji. Decyzja zapadła jednogłośnie. Fundacja będzie jednocześnie posługiwać się swoją krótszą, dotychczasową nazwą.

Jak podkreślał dyrektor FRK, Jan Sarna, decyzja o nadaniu imienia profesora fundacji była oczywista od chwili, kiedy do współpracowników profesora dotarła wiadomość o jego śmierci. "To on stworzył fundację, wyznaczył jej drogę. Jesteśmy kojarzeni i znani jako fundacja Religi" - podkreślał.

Wśród specjalnych gości posiedzenia była rodzina profesora - żona i syn - a także Jan Osiecki, autor najnowszej książki o tym lekarzu i polityku. Odbyła się też premierowa prezentacja krótkiego filmu w realizacji red. Haliny Szymury z TVP, poświęconego zmarłemu profesorowi, przyjęta z dużym wzruszeniem przez uczestników spotkania.

Podczas posiedzenia przedstawiono też plan tegorocznego koncertu "Serce za serce". W ten sposób fundacja od lat dziękuje wspierającym ją sponsorom. 28 listopada wystąpi m.in. wybitna śpiewaczka Małgorzata Walewska z towarzyszeniem muzyków Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu to jedyna w Polsce niepubliczna i niekomercyjna placówka naukowo-badawcza. Prof. Religa powołał ją w 1991 r., by wesprzeć skuteczne leczenie chorób serca przy pomocy nowoczesnych, samodzielnie opracowanych metod.

Prof. Religa przez wiele lat, od początku istnienia FRK, był przewodniczącym jej rady, zrezygnował z tej funkcji dopiero z chwilą objęcia teki ministra zdrowia.

W FRK z inicjatywy Zbigniewa Religi powstały m.in. polskie sztuczne komory wspomagania serca. Ten system pozwala zregenerować się choremu sercu lub - jeśli to niemożliwe -doczekać do przeszczepu. System jest z powodzeniem stosowany od kilkunastu lat, pomógł już wielu chorym. W Instytucie Kardiologii w podwarszawskim Aninie stosuje go m.in. syn zmarłego profesora - Grzegorz.

W Fundacji trwają prace nad całkowicie wszczepialnym sztucznym sercem, z którym chory mógłby żyć poza szpitalem, a także nad komorami dla dzieci. Inny ważny projekt FRK to polski robot kardiochirurgiczny. Urządzenie pozwala na małoinwazyjne przeprowadzanie zabiegów, ograniczając uraz pacjenta i przyspieszając tym samym powrót do zdrowia. W styczniu tego roku w Katowicach przeprowadzono pierwsze eksperymenty na zwierzętach z wykorzystaniem opracowanych prototypów.

Nauka w Polsce PAP, 2009-04-27

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Religi

Kardiochirurgia

Kardiochirurgia

Kardiochirurgia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem operacyjnym serca i naczyń krwionośnych. I choć kardiologia...

Tagi Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Religi

Grupy Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Religi

Grupa Operacja serca

Grupa Operacja serca

Grupa dla osób, które mają przejść lub już przeszły operację serca. Porozmawiasz tu o metodach operacji, przebiegu zabiegów, możliwych komplikacjach oraz rehabilitacji...