Gra w piłkę nożną zalecana chorym na cukrzycę typu 2

Gra w piłkę nożną zalecana chorym na cukrzycę typu 2

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego wykazali, że trening piłki nożnej poprawia pracę serca, redukuje nadciśnienie i poprawia wydolność organizmu u pacjentów z cukrzycą typu 2. Gra w piłkę nożną przyczynia się również do zmniejszenia zapotrzebowania na środki farmakologiczne.

Badania nad wpływem treningu piłki nożnej na zdrowie serca

Najnowsze badanie duńskich naukowców, opublikowane niedawno w czasopiśmie „Medicine & Science”, opiera się na analizie efektów treningu piłkarskiego u 21 mężczyzn w wieku 37-60 lat, chorych na cukrzycę typu 2. Wyniki przeprowadzonych testów wskazują jednoznacznie, że gra w piłkę nożną „odmładza” serce o dziesięć lat w zaledwie trzy miesiące. Jest to skutek zwiększenia elastyczności mięśnia sercowego. Poprawa stanu serca ma kolosalne znaczenie dla pacjentów z cukrzycą typu 2, u których osłabienie mięśnia sercowego jest często jednym z pierwszych objawów niekorzystnego wpływu cukrzycy na pracę serca i zwiększenia ryzyka niewydolności serca.

Zaawansowane badanie ultrasonograficzne serca wykazało również, że piłka nożna poprawia fazę skurczową serca – takiego efektu nie zaobserwowano przy innych formach aktywności ruchowej.

Sport dla zdrowia

Na początku badania 60% jego uczestników miało nadciśnienie i przyjmowało jeden lub więcej leków obniżających ciśnienie krwi. Systematyczne treningi piłki nożnej doprowadziły u nich do obniżenia skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi o 8 mmHg. Dzięki temu znacząco zmniejszyła się potrzeba przyjmowania środków farmakologicznych. Badanie naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego wykazało również wyraźną poprawę kondycji fizycznej u chorych trenujących piłkę nożną. Lepsza forma zmniejsza ryzyko rozwoju chorób związanych z cukrzycą typu 2 i korzystnie wpływa na jakość życia oraz aktywność chorych.

Wszystkie formy aktywności fizycznej pozytywnie oddziałują na stan zdrowia organizmu, ale piłka nożna to szczególny sprzymierzeniec osób chorych na cukrzycę. Warto znaleźć czas na regularne treningi piłkarskie, by w stosunkowo krótkim czasie poprawić stan swojego zdrowia.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Gra w piłkę nożną zalecana chorym na cukrzycę typu 2

Cukrzyca

Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą wynikającą z zaburzeń metabolizmu glukozy. Przyczyną tych zaburzeń jest względny lub bezwzględny niedobór...

Tagi Gra w piłkę nożną zalecana chorym na cukrzycę typu 2

Grupy Gra w piłkę nożną zalecana chorym na cukrzycę typu 2

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa dla osób z wysokim ciśnieniem, gdzie wymienisz się doświadczeniem na temat przyczyn skoków ciśnienia, przyjmowanych lekach oraz naturalnych metodach obniżania wysokiego...

Grupa Sport

Grupa Sport

Grupa dla osób, które nie mogą obejść się bez sportu nawet jeśli chorują na serce oraz osób chcących się dowiedzieć czy ich dolegliwości są związane z uprawianym sportem. Dowiedz...