Grejpfrut a leki kardiologiczne

Grejpfrut a leki kardiologiczne

Sok z grejpfruta może podwyższać stężenie leków we krwi i w ten sposób prowadzić do objawów przedawkowania. Dotyczy to szczególnie leków nasercowych, obniżających cholesterol i przeciwnadciśnieniowych. Efekt ten jest szczególnie groźny dla chorych w podeszłym wieku.

Osoby w podeszłym wieku zwykle zażywają wiele leków, często popijające je właśnie skokami cytrusowymi, także z grejpfruta. Sok grejpfrutowy hamuje działanie enzymów jelitowych, przez co zwiększa się stężenie leku we krwi.

W soku z grejpfruta (a także innych cytrusów) znajduje się furanocoumarin, który jest inhibitorem enzymu CYP3A. Właśnie enzym CYP3A odpowiada za rozkład większości przyjmowanych leków.

Soku z grejpfruta nie należy także samodzielnie stosować w celu zwiększania stężenia zażywanych równocześnie z nim leków. Spożywanie soku jest dozwolone jedynie pomiędzy codziennymi dawkami leków.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Grejpfrut a leki kardiologiczne

Polipragmazja

Polipragmazja

Polipragmazja to termin określający sytuację, w której chory przyjmuje jednocześnie więcej niż kilka leków. Niestety, w przypadku...

Tagi Grejpfrut a leki kardiologiczne

Grupy Grejpfrut a leki kardiologiczne

Grupa Leki

Grupa Leki

Dowiedz się o skutkach ubocznych stosowania konkretnych leków, z czym można dany lek łączyć, jak należy postępować, gdy chce się go odstawić oraz które leki można stosować...

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...