Gry wideo pomagają odzyskać sprawność pacjentom po udarze

Gry wideo pomagają odzyskać sprawność pacjentom po udarze

Po udarze pacjentom często pogarszają się funkcje motoryczne. Okazuje się, że mogą je odzyskać dzięki wirtualnej rzeczywistości oraz grom wideo. Badania udowadniają, że pacjenci, którzy oprócz standardowej terapii i rehabilitacji grają w gry komputerowe pięć razy szybciej odzyskują sprawność.

Niedowład ręki po udarze

Niedowład ręki po udarze dotyka 55-75% pacjentów. Konwencjonalna fizykoterapia przynosi umiarkowane korzyści, których efekty często widać dopiero po pewnym czasie.

Najskuteczniejsza terapia dla porażonych mięśni i nerwów wymaga ćwiczeń stanowiących pewne wyzwanie, często powtarzanych oraz nastawionych na cel i innowacyjność. Wszystkie te elementy zawierają się w grach komputerowych.

Gry komputerowe ćwiczą funkcje motoryczne

Granie w gry komputerowe jest przyjemną alternatywa w terapii pacjentów po udarze. Nie jest to jednak czysta zabawa. Gry mają duży potencjał, gdyż dają szansę na ćwiczenie wielu zręczności jednocześnie. Poza tym, nie jest to droga forma rehabilitacji, co dla każdego pacjenta nie pozostaje bez znaczenia. Lekarze są zgodni, że gry przyspieszają leczenie po udarze.

Neuroplastyka

W czasie takiej gry pacjent posługuje się joystickiem, którego obsługa wymaga sprawności i siły w ramionach. Pacjenci po udarze często doświadczają niedowładu. Jednak ćwiczenia podczas gier z użyciem joysticka przyspieszają regenerację mięśni. Dzieje się tak na skutek aktywności mózgu, który zaczyna przyspieszać leczenie. Proces ten nazywany jest neuroplastyką - jest to zdolność mózgu do regeneracji i tworzenia nowych sieci połączeń z innymi neuronami.

Przywrócenie zdolności motorycznych jest zależne od odbudowania połączeń nerwowych, przystosowania i opracowania nowych strategii. Rzeczywistości wirtualna tworzona jest w sposób aktywujący zdolność do regeneracji mózgu po udarze.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Gry wideo pomagają odzyskać sprawność pacjentom po...

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu (łac. Insultus cerebri) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu...

Profilaktyka udaru mózgu

Profilaktyka udaru mózgu

W latach 1999-2006 nastąpiło obniżenie ilości zgonów spowodowanych udarem mózgu o 30%. Lekarze przypuszczają, że coraz lepsze...

Witamina E a udar mózgu

Witamina E a udar mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że witamina E nieznacznie zwiększa ryzyko udaru krwotocznego jednocześnie zmniejszając...

Hałas drogowy podnosi ryzyko udaru

Hałas drogowy podnosi ryzyko udaru

Stałe narażenie na duży hałas pochodzący z ruchu drogowego może prowadzić do podwyższonego ryzyka udaru, szczególnie u osób po...

Tagi Gry wideo pomagają odzyskać sprawność pacjentom po...

Grupy Gry wideo pomagają odzyskać sprawność pacjentom po...

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.