Historia – kto i kiedy odkrył wpływ kwasów Omega

Historia – kto i kiedy odkrył wpływ kwasów Omega

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe to kwasy tłuszczowe, których organizm człowieka nie jest w stanie sam wytworzyć. Jak sama nazwa wskazuje, są one kluczowe dla zdrowia, gdyż uczestniczą w wielu procesach zachodzących w ciele człowieka. Wyróżnia się dwie grupy kwasów tłuszczowych: Omega-3 i Omega-6. Do kwasów Omega-3 należy kwas linolenowy, a do Omega-6 zalicza się kwas linolowy. Kwasy te mają istotny wpływ na zdrowie człowieka – jaka jest historia ich odkrycia?

Odkrycie kwasów Omega

W 1923 roku amerykańscy naukowcy Burr oraz Evans odkryli, że u szczurów pozbawionych nienasyconych kwasów tłuszczowych występują objawy różnych chorób. To właśnie wtedy zrodziła się idea niezbędnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych. Evans pracował wcześniej nad witaminą A i nazwał nienasycone kwasy tłuszczowe witaminą F, ponieważ były to związki chemiczne kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, których jednak nie potrafimy wytworzyć samoistnie.

Kilka lat później Burr odkrył, że nie można uzupełnić niedoboru kwasu linolowego kwasem alfa-linolenowym, i na odwrót. Oznaczało to, że istnieją dwie grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: Omega-3 (uzyskana z kwasu alfa-linolenowego) oraz Omega-6 (pochodne kwasu linolowego). Od tego czasu naukowcy z rosnącym zainteresowaniem przyglądali się kwasom tłuszczowym – od 1930 roku pojawiło się ponad 500 doniesień naukowych na ten temat.

Badania nad rolą kwasów Omega

Pierwsze doniesienia dotyczące związku pomiędzy kwasami Omega-3 a schorzeniami układu krążenia pojawiły się w latach 70. XX wieku. Duński epidemiolog w badaniach nad mieszkańcami Grenlandii, u których występował zmniejszony wskaźnik zachorowalności na chorobę wieńcową, wykazał korzystną rolę kwasów Omega-3 obecnych w rybach. Eskimosi spożywali znaczne ilości kwasów Omega-3 w postaci ryb, fok oraz tranu z wieloryba. Dla kontrastu, Eskimosi, którzy wyemigrowali do Kopenhagi mieli takie same problemy z sercem jak ich duńscy sąsiedzi.

Korzystny wpływ kwasów Omega na zdrowie potwierdziły również badania nad długowiecznością mieszkańców Krety oraz Japonii, których dieta jest bogata w kwasy Omega-3.

W 1982 roku Szwedzi Bergstrom i Samuelsson oraz Brytyjczyk Vane otrzymali nagrodę Nobla za wyjaśnienie patogenezy chorób związanych z niedoborem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wykazali oni kluczową rolę eikozanoidów – związków chemicznych odgrywających rolę w przekazywaniu sygnałów między komórkami. Istnieje kilka rodzajów eikozanoidów, przy czym wszystkie są pochodnymi kwasów Omega-3 oraz Omega-6.

W latach 90. XX wieku kolejne badania potwierdziły hipotezę o wpływie kwasów Omega-3 na organizm człowieka, a specjaliści zalecali przyjmowanie suplementów z kwasami Omega-3 w przypadku zwiększonego ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Obecnie zastosowanie kwasów Omega nie ogranicza się do chorób układu krążenia. Badania na zwierzętach i na ludziach wykazały, że podwyższony poziom kwasów Omega-3 ma związek z mniejszą zachorowalnością na choroby psychiczne (np. depresja) oraz choroby neurodegeneracyjne (np. choroba Alzheimera).

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Historia – kto i kiedy odkrył wpływ kwasów Omega

Rola kwasów Omega-3 i Omega-6

Rola kwasów Omega-3 i Omega-6

Kwasy Omega-3 i Omega-6 to niezbędne dla zdrowia człowieka nienasycone kwasy tłuszczowe. Organizm ludzki nie jest w stanie...

Tagi Historia – kto i kiedy odkrył wpływ kwasów Omega

Grupy Historia – kto i kiedy odkrył wpływ kwasów Omega

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.