Jak kwasy Omega przeciwdziałają otyłości?

Jak kwasy Omega przeciwdziałają otyłości?

Otyłość oraz nadwaga nie stanowią wyłącznie problemu natury estetycznej - z nadmiarem kilogramów wiążą się poważne następstwa dla zdrowia człowieka. Osoby otyłe są w większym stopniu narażone na choroby przewlekłe, na przykład na cukrzycę lub choroby układu krążenia. Aby uniknąć rozwoju tych schorzeń, warto zadbać o to, by wskazówka wagi utrzymywała się w bezpiecznym przedziale. Sprzymierzeńcem osób dążących do zachowania prawidłowej wagi są kwasy tłuszczowe Omega.

Rola kwasów Omega w profilaktyce otyłości

Wyniki przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat badań klinicznych sugerują, że kwasy tłuszczowe Omega-3 mogą odgrywać istotną rolę w zapobieganiu rozwojowi nadwagi oraz otyłości. Badanie opublikowane w 2008 roku wykazało, że osoby z nadwagą lub otyłe, które mają wysoki poziom kwasów Omega-3 we krwi jedzą mniejsze porcje i spożywają mniejsze ilości kalorii. Może być to spowodowane faktem, iż produkty zawierające dużo kwasów Omega-3 są zwykle bardziej sycące. Naukowcy spekulują, że kwasy Omega-3 mogą przyspieszać metabolizm, a co za tym idzie, zdolność organizmu do bardziej wydajnego spalania tkanki tłuszczowej. Potrzebne są dalsze badania, by ustalić rolę kwasów Omega-3 w procesie utraty wagi, ale już teraz wiadomo, że kwasy te korzystnie wpływają na zdrowie układu krążenia i funkcjonowanie mózgu.

Dieta bogata w kwasy Omega-3 może także chronić wątrobę przed uszkodzeniami związanymi z otyłością oraz nadwagą. U osób z nadmierną wagą dochodzi bowiem do wystąpienia zjawiska zwanego insulinoopornością. Kwasy Omega-3 poprawiają wrażliwość tkanek na insulinę, chroniąc przed rozwojem cukrzycy. Ponadto zmniejszają stłuszczenie wątroby, które jest jednym z powikłań otyłości. Kwasy Omega-3 pomagają również obniżyć poziom insuliny, dzięki czemu organizm wydajniej pozyskuje energię pochodzącą ze spalania tkanki tłuszczowej. Warto pamiętać, że wysoki poziom insuliny we krwi zaburza zdolność organizmu do wykorzystywania węglowodanów. W takiej sytuacji organizm człowieka zaczyna gromadzić nadmiar węglowodanów w postaci tkanki tłuszczowej.

Kwasy Omega-3 wspomagają również normalizację ciśnienia krwi, zmniejszając przy tym ryzyko powikłań ze strony układu krążenia. Choroby układu sercowo-naczyniowego oraz miażdżyca są ściśle związane z otyłością i nadwagą.

Jak zapobiegać otyłości?

Włączenie do jadłospisu produktów bogatych w kwasy Omega-3 (ze źródeł naturalnych bądź z suplementów) to ważny, ale nie jedyny krok w profilaktyce nadwagi oraz otyłości. Należy zadbać również o odpowiednią ilość spożywanych kalorii. Przejadanie się jest bowiem prostą drogą do zbędnych kilogramów. Ponieważ istotna jest także jakość spożywanych posiłków, dieta powinna być zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze. Zaleca się również zwiększenie aktywności fizycznej, ponieważ siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi nadwagi oraz prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Warto zacząć od treningów o małej intensywności (na przykład 30 minut szybkiego marszu 3-4 razy dziennie) i stopniowo zwiększać poziom trudności ćwiczeń. Wysiłek fizyczny poprawia kondycję oraz wygląd, ale nie należy zapominać o jego dobroczynnym wpływie na sen. Lekarze od lat doradzają zadbanie o higienę snu – nocny wypoczynek jest bowiem kluczowy dla zdrowia. Wysypiając się, zmniejszamy także ryzyko otyłości. Badania naukowe wykazały, że osoby, które śpią zbyt krótko, są w większym stopniu narażone na nadwagę oraz otyłość.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Jak kwasy Omega przeciwdziałają otyłości?

Rola kwasów Omega-3 i Omega-6

Rola kwasów Omega-3 i Omega-6

Kwasy Omega-3 i Omega-6 to niezbędne dla zdrowia człowieka nienasycone kwasy tłuszczowe. Organizm ludzki nie jest w stanie...

Tagi Jak kwasy Omega przeciwdziałają otyłości?

Grupy Jak kwasy Omega przeciwdziałają otyłości?

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.

Grupa Nadwaga

Grupa Nadwaga

Nadwaga jest powszechnym problemem, chociaż jej przyczyny mogą być różne: niezdrowa dieta, reakcja na leki lub predyspozycje genetyczne. Znajdziesz tu wiele osób, z którymi...

Grupa Otyłość

Grupa Otyłość

Grupa dla osób z otyłością. Choroba ta nie zawsze jest właściwie oceniania przez społeczeństwo. Otyłość ma wiele przyczyn. Jeśli chcesz porozmawiać o otyłości: codziennym życiu,...