Jak obniżyć ciśnienie krwi? - wskazówki dla mężczyzn

Jak obniżyć ciśnienie krwi? - wskazówki dla mężczyzn

Według danych szacunkowych, zaledwie co trzeci mężczyzna dotknięty problemem nadciśnienia poddaje się leczeniu. Pozostali nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu lub bagatelizują problem, nie uświadamiając sobie groźnych następstw zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Z nadciśnieniem można, na szczęście, walczyć, redukując tym samym ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Jakie sposoby obniżania ciśnienia krwi są szczególnie godne polecenia?

Zmiany w diecie a nadciśnienie

Pierwszym krokiem do obniżenia zbyt wysokiego ciśnienia krwi jest utrata zbędnych kilogramów – nadmiar tkanki tłuszczowej stanowi bowiem dodatkowe obciążenie dla serca i przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi. Najprostszym sposobem na lekkie odchudzenie ciała jest... spożywanie mięsa. Jak wykazali australijscy naukowcy, osoby z nadciśnieniem, które zastąpiły 8% przyjmowanych wraz z węglowodanami kalorii chudym czerwonym mięsem, w ciągu zaledwie ośmiu tygodni odnotowały czteropunktowy spadek skurczowego ciśnienia krwi. Jest to zasługa zawartości argininy – aminokwasu obecnego w czerwonym mięsie, który przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi.

Mężczyznom z nadciśnieniem zaleca się również zastąpienie zwykłego oleju do gotowania olejem sezamowym – dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje on obniżenie ciśnienia krwi.

Oddzielną kwestią jest alkohol. Jak powszechnie wiadomo, nadmierne spożycie napojów „procentowych” szkodzi zdrowiu i przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi. W umiarkowanych ilościach alkohol może być jednak korzystny dla zdrowia, zwłaszcza gdy ma postać drinka „Krwawa Mary”. W soku pomidorowym, będącym głównym składnikiem mieszanki, znajduje się likopen – przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki i powoduje obniżenie ciśnienia krwi – a łodyga selera, dodawana do drinka, również wykazuje korzystne działanie na układ krążenia.

Wpływ ćwiczeń na układ krążenia

Zdrowa dieta, bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso i nabiał to połowa sukcesu, gdy zależy nam na obniżeniu zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Najlepsze efekty daje jednak połączenie zmian w sposobie odżywiania z regularną aktywnością ruchową. Eksperci przekonują, że systematyczne treningi mogą spowodować spadek wartości ciśnienia aż o 10 punktów. Jak to możliwe? Intensywna aktywność fizyczna podnosi ciśnienie krwi, „ćwicząc” w ciele umiejętność jego redukcji. „Wytrenowane” naczynia krwionośne z łatwością rozszerzają się i kurczą, dzięki czemu organizm może kontrolować ciśnienie krwi także podczas silnego lub długotrwałego stresu. Ten efekt można osiągnąć, trenując siłę uchwytu poprzez ściskanie gumowej piłeczki cztery razy dziennie przez dwie minuty. Taki rodzaj treningu przynosi efekty w postaci redukcji ciśnienia szybciej niż ćwiczenia aerobowe.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze (Hypertensio arterialis) jest to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu...

Nadciśnienie tętnicze a sól

Nadciśnienie tętnicze a sól

Ani w domu, ani w moich restauracjach solniczki nie stoją na stole - mówił kucharz Karol Okrasa podczas zorganizowanej przez...

Tagi Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Grupy Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa dla osób z wysokim ciśnieniem, gdzie wymienisz się doświadczeniem na temat przyczyn skoków ciśnienia, przyjmowanych lekach oraz naturalnych metodach obniżania wysokiego...

Grupa Wysokie ciśnienie rozkurczowe

Grupa Wysokie ciśnienie rozkurczowe

Zastanawia Cię nieproporcjonalny wynik pomiaru ciśnienia? Druga wartość ciśnienia, czyli ciśnienie rozkurczowe, jest znacznie podwyższona? Opowiedz o swoich dolegliwościach i...