Jak zapobiegać chorobom serca?

Jak zapobiegać chorobom serca?

Choroby serca są główną przyczyną śmierci w Polsce. Szacuje się, że odpowiadają one niemalże za połowę wszystkich zgonów. 20% zgonów w wyniku chorób sercowo-naczyniowych dotyczy ludzi poniżej 65. roku życia. Badania naukowe, przeprowadzane w różnych krajach świata, wskazały na skuteczne sposoby prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Poniżej prezentujemy niektóre z nich.

Czym jest odpowiedni program prewencyjny?

Aby zapobiegać chorobom serca niektórzy wybierają ograniczenie stresu, utrzymanie zdrowej masy ciała i wykazywanie się aktywnością fizyczną. Takie działania są jak najbardziej uzasadnione. Inne osoby zalecają stosowanie diety niskotłuszczowej, ograniczanie spożycia cholesterolu oraz wzbogacenie diety o produkty pełnoziarniste. Niestety, w większości taka strategia nie przynosi pożądanych rezultatów. Co należy więc robić, aby przeciwdziałać chorobom układu sercowo-naczyniowego? Jak wygląda efektywny program prewencyjny? Otóż, obejmuje on życie w normalny, naturalny sposób. Odpowiedni program skupia się na produktach, które zostały stworzone po to, aby były przez nas konsumowane, produktach bogatych w składniki niezbędne dla utrzymania zdrowia.

Naturalne sposoby zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym

Oto kilka prostych i skutecznych sposobów zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. Zacznij od zaraz!

Ogranicz spożycie przetworzonej żywności. Przetworzone produkty żywnościowe często zawierają tłuszcze trans, wysokocukrowy syrop kukurydziany, zaawansowane końcowe produkty glikacji (AGEs. – advanced glycation end products), a także rafinowane węglowodany. Zamiast zmodyfikowanego pokarmu wybieraj naturalne produkty, takie jak warzywa, orzechy, dziczyzna, ryby, oliwa z oliwek oraz jagody.

Unikaj pszenicy i skrobi kukurydzianej. Podobnie jak rafinowane węglowodany spożywanie nowych odmian pszenicy, czy skrobi kukurydzianej może prowadzić do niebezpiecznego zwiększenia poziomu cukru we krwi, co z kolei prowadzi do odkładania się blaszki miażdżycowej.

Spożywaj produkty bogate w witaminę D. Witamina D odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu dobrej kondycji układu sercowo-naczyniowego. Stabilizuje ona rozwój blaszki miażdżycowej, zwiększa poziom dobrego cholesterolu (o wysokiej gęstości), minimalizuje stany zapalne, a także obniża ciśnienie krwi.

Wzbogać dietę o tłuszcze omega-3. Gdy dostarczysz organizmowi kwasy EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy) zapewniasz sobie ochronę przed chorobami serca. Głównym źródłem tych kwasów są ryby. Olej rybny obniża poziom trójglicerydów, niszczy stany zapalne i ogranicza stężenie złego cholesterolu we krwi. Kwasy omega-3 zapobiegają także tworzeniu się blaszki miażdżycowej i zwiększają poziom dobrego cholesterolu. Zalecana dzienna dawka tych kwasów to 1,800-3,000 mg.

Wybieraj produkty zawierające flawonoidy. Flawonoidy to polifenole o właściwościach antyoksydacyjnych. Można je znaleźć w czerwonym winie, herbacie, orzechach włoskich, żurawinie i czekoladzie. Specyficzny rodzaj flawonoidów - antocyjany mają zbawienny wpływ na serce. Występują one w czerwonych, bordowych i niebieskich produktach – jest ich szczególnie dużo w jagodach i czerwonym winie. Udowodniono, że flawonoidy zwiększają poziom dobrego a zmniejszają złego cholesterolu. Poza tym, wykazano, że nawet niewielka ilość czekolady dziennie może obniżyć ciśnienie krwi.

Dostarcz organizmowi jod. Organizmy wielu osób są niedostatecznie zaopatrzone w jod, w związku z ograniczonymi możliwościami dostarczania tego związku wraz z dietą. Jod jest antyoksydantem chroniącym przed nadczynnością tarczycy, która z kolei zwiększa poziom złego cholesterolu we krwi. Dodatkowo, związek ten poprawia czynność śródbłonka, obniża ciśnienie krwi oraz poziom trójglicerydów w organizmie.

Natalia Świtalska

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Jak zapobiegać chorobom serca?

LDL Cholesterol

LDL Cholesterol

Lipidy i lipoproteiny, takie jak między innymi LDL, występujące w osoczu krwi każdego człowieka. Odgrywają ważną rolę w wielu...

HDL Cholesterol

HDL cholesterol to frakcja cholesterolu o dużej gęstości (High Density Lipoproteins) odpowiedzialna jest za transport powrotny...

Triglicerydy (trójglicerydy)

Kliniczna korelacja pomiędzy stężeniem triglicerydów (trójglicerydów) a częstością występowania choroby niedokrwiennej serca jest...

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze (Hypertensio arterialis) jest to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu...

Tagi Jak zapobiegać chorobom serca?

Grupy Jak zapobiegać chorobom serca?

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.

Grupa Trójglicerydy

Grupa Trójglicerydy

Zastanawiasz się jaki powinien być prawidłowy poziom trójglicerydów? Obawiasz się podwyższonym jego poziomem? Dowiedz się o czym może świadczyć podwyższony poziom trójglicerydów i...