Jakie geny wpływają na ryzyko choroby niedokrwiennej i zawału serca?

Jakie geny wpływają na ryzyko choroby niedokrwiennej i zawału serca?

Międzynarodowe konsorcjum naukowców ogłosiło odkrycie pięciu nowych genów, które wpływają na ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca oraz zawału. Choroba niedokrwienna serca jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci i niepełnosprawności na świecie. Do jej wystąpienia przyczyniają się czynniki genetyczne, ale ich udział w pojawieniu się choroby nie jest jeszcze do końca ustalony.

Badania nad rolą genów w chorobie niedokrwiennej serca i zawale

Rozpoznanie roli poszczególnych genów w wystąpieniu choroby niedokrwiennej serca może pomóc w rozwoju nowych metod leczenia, a nawet przewidywania choroby. Przeprowadzone badanie wykazało również, że pewne związki pomiędzy genami a chorobą serca, sugerowane we wcześniejszych badaniach, są fałszywe.

Naukowcy przeanalizowali 49,094 genetyczne warianty w około 2,100 genach istotnych dla zdrowia serca u 15,596 osób dotkniętych chorobą niedokrwienną serca, oraz u 34,992 osób z grupy kontrolnej. Wśród chorych 11,202 osoby były pochodzenia europejskiego, a 4,394 osoby pochodziły z południowej Azji. Natomiast w grupie kontrolnej 30,733 osoby wywodziły się z krajów europejskich, a 4,259 osoby z południowej Azji. Następnie badacze potwierdzili swoje ustalenia na dodatkowej grupie 17,121 chorych oraz 40,473 osób z grupy kontrolnej.

Wyniki badań nad genami

Profesor John Danesh, główny autor badania, podkreśla, że dokonana analiza jest pierwszą, w której uczestniczyła duża grupa badanych pochodzenia azjatyckiego. To właśnie osoby pochodzące z południowej Azji są bardziej narażone na wystąpienie choroby niedokrwiennej serca. Badanie wykazało jednak, że wiele genów wpływających na ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca w podobny sposób funkcjonuje zarówno u osób pochodzących z południowej Azji, jak i u osób rasy kaukaskiej.

Dzięki przeprowadzonej analizie naukowcy byli w stanie dodać do istniejącej już listy genów związanych z ryzykiem zawału serca i choroby niedokrwiennej kolejne pięć. Autorzy badania są zgodni, że ich analizy dostarczają ważnych informacji na temat biologicznych szlaków przyczynowo-skutkowych, które przyczyniają się do choroby niedokrwiennej serca. Ponadto badania podkreślają rolę lipidów i stanów zapalnych w tych schorzeniach.

Choroba niedokrwienna serca stanowi obecnie ogromne zagrożenie, dlatego każde kolejne badanie, które przybliża nas do pełnego jej zrozumienia ma duże znaczenie. Świadomość, jakie geny i w jaki sposób przyczyniają się do choroby serca może mieć praktyczne zastosowanie w opracowaniu skutecznych metod leczenia choroby wieńcowej. Poza tym wiele wskazuje na to, że już w niedalekiej przyszłości możliwe będzie stosunkowo precyzyjne określenie, czy dana osoba jest w większym stopniu narażona na zachorowanie.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Jakie geny wpływają na ryzyko choroby niedokrwiennej i...

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca może być pierwotna lub wtórna i ma na celu niedopuszczenie do kolejnego zawału. Profilaktykę dzieli się...

Tagi Jakie geny wpływają na ryzyko choroby niedokrwiennej i...

Grupy Jakie geny wpływają na ryzyko choroby niedokrwiennej i...

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...

Grupa Genetyka

Grupa Genetyka

Jeśli zastanawiasz się czy schorzenie, na które cierpisz może mieć podłoże genetyczne lub zastanawiasz się, jakie choroby układu krążenia lub skłonności do nich mogą być zapisane...