Jesteś po menopauzie? Rzuć palenie, a unikniesz problemów z sercem!

Jesteś po menopauzie? Rzuć palenie, a unikniesz problemów z sercem!

Palenie papierosów i cukrzyca to jedne z czynników ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Jak wykazało badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Indianie, kobiety po menopauzie mogą znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania dzięki zerwaniu z nałogiem papierosowym, bez względu na to, czy chorują na cukrzycę.

Korzyści z rzucenia palenia

W ramach badania przeanalizowano dane 104 391 kobiet po menopauzie w wieku 50-79 lat. Okazało się, że u kobiet zdrowych, które rzuciły palenie w ciągu ostatnich trzech lat, ryzyko rozwoju choroby serca było o 26% mniejsze niż u kobiet palących. Kobiety, które przestały palić ponad trzy lata temu były aż o 61% mniej narażone na chorobę serca. W przypadku chorych na cukrzycę, które niedawno rzuciły palenie, ryzyko choroby serca było o około 60% mniejsze. Moment zerwania z nałogiem był nieistotny.

Większość kobiet biorących udział w badaniu przytyła nie więcej niż pięć kilogramów po rzuceniu palenia, a ryzyko choroby niedokrwiennej serca znacząco zmalało. Większy wzrost masy ciała nie wykluczał spadku ryzyka rozwoju choroby, ale był on odpowiednio mniejszy, zwłaszcza wśród diabetyczek.

Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Przeprowadzone badanie wykazało, że zerwanie z nałogiem papierosowym w stosunkowo krótkim czasie przynosi wymierne korzyści dla zdrowia, nawet wśród kobiet w średnim lub starszym wieku. Nigdy nie jest więc za późno na rzucenie palenia. Nie warto pozbawiać się szansy na zdrowie, zwłaszcza jeśli do rzucenia palenia zniechęca nas obawa przed przybraniem na wadze. Wzrost masy ciała po zerwaniu z nałogiem jest bowiem zwykle niewielki i można go uniknąć.

Palenie papierosów powoduje osłabienie zmysłu węchu i smaku, dlatego po ich odstawieniu jedzenie zaczyna nam bardziej smakować, a apetyt rośnie. Jeśli w tym momencie jadłospis obfituje w kaloryczne, tłuste produkty i dania, przy niskim stopniu aktywności fizycznej wzrost masy ciała to tylko kwestia czasu. Zdrowa, zbilansowana dieta bogata w owoce, warzywa, nabiał i produkty zbożowe pozwala uniknąć nadmiernego wzrostu wagi. Pomocna jest także regularna aktywność ruchowa – ćwiczenia odrywają nasze myśli od papierosów i spalają nadmiar kalorii, zmniejszając ryzyko nadwagi.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Jesteś po menopauzie? Rzuć palenie, a unikniesz...

Tagi Jesteś po menopauzie? Rzuć palenie, a unikniesz...

Grupy Jesteś po menopauzie? Rzuć palenie, a unikniesz...

Grupa Palenie

Grupa Palenie

Grupa dla palaczy zastanawiających się nad wpływem papierosów na stan ich zdrowia, a szczególnie na układ krążenia. Miewasz różne dolegliwości przy paleniu papierosów? Podziel się...

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...

Grupa Cukier

Grupa Cukier

Masz podwyższony cukier? Nie wiesz jak go obniżyć? Zapytaj o to osoby, którym się to udało. Ponadto, dowiedz się jakie są normy glukozy w zdrowym organizmie i jak ograniczyć...