Już jeden papieros szkodzi tętnicom

Już jeden papieros szkodzi tętnicom

Wystarczy zapalić jednego papierosa, by tętnice stały się aż o 25 proc. sztywniejsze - ostrzegają naukowcy, których badania zostały zaprezentowane podczas tegorocznego kongresu zorganizowanego przez Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne i Heart and Stroke Foundation. O wnioskach badaczy informuje serwis EurekAlert.

Dr Stella Daskalopoulou z Uniwersytetu McGill w Montrealu porównywała stan tętnic młodych palaczy (palących od pięciu do sześciu papierosów dziennie) i osób niepalących. Średnia wieku badanych wynosiła 21 lat.

Dzięki tonometrii aplanacyjnej i testom wysiłkowym badaczka mogła ocenić elastyczność tętnicy promieniowej, szyjnej i udowej w czasie ćwiczeń i odpoczynku. By określić punkt odniesienia badaczka przeprowadziła wstępny test wysiłkowy, przed którym uczestnikom nie wolno było palić przez 12 godzin. Przed kolejnym testem badani zapalili po jednym papierosie, a przed ostatnim żuli gumę nikotynową.

Po pierwszym teście okazało się, że w przypadku osób niepalących wysiłek spowodował zwiększenie elastyczności tętnic o 3,6 proc. U palaczy efekt był odwrotny: po ćwiczeniach ich tętnice były o 2,2 proc. sztywniejsze. Gdy palaczom przed wysiłkiem podano gumę nikotynową, ich tętnice były już o 12,6 proc. mniej elastyczne, a gdy przed testem zapalili jednego papierosa były one aż o 24,5 proc. sztywniejsze.

Co ciekawe, elastyczność tętnic osób palących i niepalących nie różniła się w czasie odpoczynku.

"Oznacza to, że w przypadku młodych i zdrowych ludzi nawet sporadyczne palenie może niszczyć tętnice i zmniejszać zdolność organizmu do radzenia sobie z wysiłkiem, takim jak długie wchodzenie po schodach czy biegnięcie na przystanek autobusowy. Wygląda na to, że mała odporność na wysiłek fizyczny pojawia się wcześniej, zanim jeszcze zmiany w tętnicach będą widoczne podczas odpoczynku" - wyjaśnia dr Daskalopoulou.

Z danych Heart and Stroke Foundation wynika, że w Kanadzie palenie papierosów jest przyczyną ponad 47 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. "Ponad 90 proc. nastolatków palących 3-4 papierosy dziennie może w przyszłości wpaść w pułapkę poważnego nałogu i utknąć w niej na 35-40 lat" - zaznacza rzeczniczka fundacji dr Beth Abramson.

Jak przypomina dr Daskalopoulou, palenie zwiększa ryzyko miażdżycy tętnic, udaru niedokrwiennego mózgu, powstawania skrzeplin krwi, a także podwyższa ciśnienie tętnicze i zmniejsza poziom tlenu we krwi. "Im sztywniejsze tętnice, tym większe ryzyko chorób serca i udaru" - podkreśla badaczka.

Nauka w Polsce PAP

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Już jeden papieros szkodzi tętnicom

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu (łac. Insultus cerebri) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu...

Tagi Już jeden papieros szkodzi tętnicom

Grupy Już jeden papieros szkodzi tętnicom

Grupa Palenie

Grupa Palenie

Grupa dla palaczy zastanawiających się nad wpływem papierosów na stan ich zdrowia, a szczególnie na układ krążenia. Miewasz różne dolegliwości przy paleniu papierosów? Podziel się...

Grupa Tętnica

Grupa Tętnica

Grupa dla osób z różnymi schorzeniami dotyczącymi tętnic. Porozmawiasz tu o przyczynach zaburzeń związanych z tętnicami oraz metodach ich leczenia.