Kardiomiocyty z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych

Kardiomiocyty z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych

Podanie po ataku serca komórek budujących mięsień sercowy (kardiomiocytów) otrzymanych z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych (ES) poprawia działanie serca i stan chorego - informują na łamach pisma "Nature Biotechnology" naukowcy z USA.

Charles Murry z University of Washington wraz z zespołem wykazali, że szczury które poddano w warunkach laboratoryjnych atakowi serca na potrzeby eksperymentu, znacznie lepiej regenerują się jeżeli otrzymają transplantację kardiomiocytów wyhodowanych z ludzkich komórek ES.

Ludzkie zarodkowe komórki macierzyste (ES) są uważane za obiecujące źródło komórek dla medycyny regeneracyjnej. Teoretycznie komórki ES można w warunkach laboratoryjnych skłonić do zróżnicowania w dowolny rodzaj wyspecjalizowanych komórek ludzkiego organizmu i podać pacjentowi wspomagając leczenie uszkodzonych organów. Niestety jeszcze wiele problemów na które napotykają naukowcy trzeba rozwiązać zanim ta wspaniała wizja stanie się rzeczywistością.

Doktor Murry w swojej pracy postanowił rozwiązać dwa główne problemy dotyczące regeneracji mięśnia sercowego po uszkodzeniu. Po pierwsze w celu zwiększenia wydajności transplantacji zanim podał zwierzętom komórki wyhodował z niezróżnicowanych ES, komórki mięśnia sercowego. Po drugie zaś żeby poprawić przeżywalność tych komórek w organizmie biorcy, podawał je do uszkodzonego serca razem z tak zwanym "koktajlem survival" - mieszaniną substancji chemicznych hamujących różne przyczyny śmierci komórek.

Dzięki połączeniu tych dwóch sposobów naukowcom udało się znacząco zahamować rozwój uszkodzeń w obrębie mięśnia sercowego i wspomóc jego regenerację.

Nauka w Polsce PAP, 2007-08-27

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Kardiomiocyty z ludzkich zarodkowych komórek...

Tagi Kardiomiocyty z ludzkich zarodkowych komórek...

Grupy Kardiomiocyty z ludzkich zarodkowych komórek...

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Operacja serca

Grupa Operacja serca

Grupa dla osób, które mają przejść lub już przeszły operację serca. Porozmawiasz tu o metodach operacji, przebiegu zabiegów, możliwych komplikacjach oraz rehabilitacji...

Grupa Przeszczep serca

Grupa Przeszczep serca

Oczekujesz na przeszczep serca? Jesteś szczęśliwym posiadaczem nowego serca? Wymień się swoim doświadczeniem, porozmawiaj o obawach i radzeniu sobie w tej sytuacji. Opowiedz o...