Kochaj się na zdrowie, czyli jak seks chroni przed zawałem

Kochaj się na zdrowie, czyli jak seks chroni przed zawałem

Seks to przede wszystkim źródło przyjemności oraz sposób na okazanie czułości partnerowi. Zbliżenia intymne mają dodatkową korzyść, a mianowicie pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Seks sposobem na zdrowe serce

Udane życie seksualne korzystnie oddziałuje na samopoczucie i wzmacnia relację między partnerami. Ponadto chroni serce przed chorobami na kilku różnych płaszczyznach:

  • Seks pomaga w redukcji stresu – badania wykazały, że osoby aktywne seksualnie lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych. Tym samym są w mniejszym stopniu podatne na wystąpienie problemów zdrowotnych, wynikających z długotrwałego napięcia emocjonalnego.
  • Seks obniża ciśnienie krwi – korzystny wpływ na ciśnienie to wynik aktywności ruchowej, towarzyszącej kontaktom intymnym.
  • Seks pomaga schudnąć – zbędne kilogramy to dodatkowe obciążenie dla mięśnia sercowego, dlatego warto postarać się o redukcję tkanki tłuszczowej. Najbardziej przyjemnym sposobem na spalanie kalorii jest zdecydowanie seks – podczas zaledwie 30 minut zbliżenia można spalić aż 150 kalorii (stosunek może być, oczywiście, dłuższy).
  • Seks chroni przed zawałem mięśnia sercowego – badania naukowe wykazały, że dwa stosunki płciowe w tygodniu zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca aż o 45%.
  • Seks zapewnia efektywny sen – podczas stosunku dochodzi do wydzielania oksytocyny, która pomaga zasnąć i sprzyja regeneracji organizmu w trakcie snu. Wyspani, czujemy się pełni energii i lepiej radzimy sobie z wyzwaniami intelektualnymi. Ponadto stajemy się mniej podatni na rozwój schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Zdrowe serce to prawdopodobnie jedna z ostatnich kwestii, jakie zaprzątają nasze głowy, gdy pojawia się nieodparta ochota na seks. Warto jednak pamiętać o dobroczynnym wpływie aktywności seksualnej na układ krążenia – świadomość, iż seks chroni przed zawałem trudno wprawdzie uznać za afrodyzjak, ale nie zaszkodzi mieć ten fakt na uwadze, zwłaszcza przy siedzącym trybie życia i niskim zainteresowaniu innymi formami aktywności ruchowej.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Kochaj się na zdrowie, czyli jak seks chroni przed...

Medytacja obniża ciśnienie krwi

Medytacja obniża ciśnienie krwi

Medytacja transcendentalna jest skuteczną metodą leczenia podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi, a w dodatku pozwala uniknąć...

Ćwiczenia zdrowe dla serca!

Ćwiczenia zdrowe dla serca!

Nie od dziś wiadomo, że aktywność ruchowa korzystnie wpływa na kondycję psychofizyczną. Ćwiczenia fizyczne są ważnym elementem...

Tagi Kochaj się na zdrowie, czyli jak seks chroni przed...

Grupy Kochaj się na zdrowie, czyli jak seks chroni przed...

Grupa Sport

Grupa Sport

Grupa dla osób, które nie mogą obejść się bez sportu nawet jeśli chorują na serce oraz osób chcących się dowiedzieć czy ich dolegliwości są związane z uprawianym sportem. Dowiedz...

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...

Grupa Seks

Grupa Seks

Jeśli miewasz dolegliwości ze strony układu krążenia związane z życiem intymnym i nie wiesz jak sobie z nimi poradzić porozmawiaj o tym z innymi użytkownikami. Dowiedz się jaki...